Політичні події в сфері сталого розвитку та зеленого переходу

Єврокомісія анонсувала нову «Чисту промислову угоду»

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, переобрана 18 липня 2024 року на новий 5-річний термін, безпосередньо в день голосування опублікувала програмний документ «Вибір Європи. Орієнтири політики для наступної Європейської комісії».
Значна частина документа присвячена тематиці сталого розвитку. Так, фон дер Ляєн має намір вже в перші сто днів свого другого терміну ввести нову «Чисту промислову угоду» (Clean Industrial Deal). Програма повинна бути спрямована на забезпечення інвестицій в інфраструктуру та промисловість, особливо в енергоємні галузі, для підтримки цілей ЄС у сфері декарбонізації промисловості, зростання та конкурентоспроможності.
Нова ініціатива покликана «допомогти створити провідні ринки у всьому, від чистої сталі до чистих технологій, і прискорити планування, тендери та видачу дозволів».
Вибір Європи
Тези заяви Урсули фон дер Ляєн:
– Необхідно зосередитися на реалізації існуючої правової бази до 2030 року – потрібна нова угода про чисту промисловість, що забезпечує конкурентоспроможність галузей та якісні робочі місця;
– Мета зі скорочення викидів на 2040 рік повинна бути закріплена в Європейському кліматичному законі;
– Готується Закон про прискорення промислової декарбонізації, щоб підтримати галузі та компанії в перехідний період. Це дозволить спрямувати інвестиції в інфраструктуру та промисловість, особливо в енергоємні галузі. Він підтримуватиме провідні європейські ринки для розробки, виробництва та поширення в промисловості чистих технологій;
– Необхідно приділяти пріоритетну увагу інвестиціям в інфраструктуру та технології чистої енергії. Це включатиме відновлювані джерела енергії та низьковуглецеві технології, мережеву інфраструктуру, потужності для зберігання та транспортну інфраструктуру для уловлювання CO2;
– Єврокомісія викладе глобальне бачення клімату та енергетики напередодні COP30 у Бразилії в 2025 році. У рамках цього процесу необхідно активізувати зелену дипломатію та взаємодіяти з країнами, що не входять до ЄС;
– Робота з декарбонізації економіки ЄС стане частиною подальшого переходу до більш сталої моделі виробництва та споживання. Для цього буде розроблено новий Закон про економіку замкненого циклу, який допоможе створити ринковий попит на вторинні матеріали та єдиний ринок відходів, особливо щодо критично важливої сировини.


Нові кліматичні заходи президента США
Президент США Джо Байден ще до свого виходу з президентської гонки в липні встиг провести цілу низку заходів у сфері екології та клімату, які не вимагали парламентського схвалення.

Джо Байден
Заходи щодо захисту громадян від екстремальних погодних явищ
Враховуючи, що десятки мільйонів американців по всій країні відчувають наслідки екстремальних погодних явищ, Байден оголосив пакет заходів щодо захисту працівників та їхніх сімей, зокрема:
– Управління з охорони праці та здоров'я (OSHA) Міністерства праці представило проект правила для захисту працівників, яке, якщо буде остаточно прийнято, встановить перший у країні федеральний стандарт безпеки, що стосується надмірної спеки на робочому місці. Запропоноване правило включає вимоги щодо виявлення небезпек, пов'язаних зі спекою, розробки планів реагування на теплові захворювання та надзвичайні ситуації, надання навчання для співробітників та керівників і впровадження стандартів виробничої практики, включаючи перерви на відпочинок, доступ до тіні та води, а також акліматизацію до спеки для нових співробітників.
За прогнозами, правило торкнеться приблизно 36 мільйонів працівників і суттєво скоротить кількість теплових травм, захворювань і смертей на робочому місці;
– Федеральне агентство з надзвичайних ситуацій Міністерства внутрішньої безпеки виділить майже 1 млрд дол. на 656 проектів по всій країні, щоб допомогти спільнотам захиститися від лих та стихійних лих, включаючи екстремальну спеку, шторми та повені. Фінансування буде проведено в рамках Двопартійного закону про інфраструктуру;
– Агентство з охорони навколишнього середовища випустило звіт, що показує, як наслідки зміни клімату, включаючи хвилі спеки, температуру поверхні моря, прибережні повені та лісові пожежі, все більше впливають на здоров'я людей, суспільство та екосистеми.
Наприклад, у звіті зазначається, що середня тривалість сезону хвилі спеки наразі на 46 днів довша, ніж у 1960-х роках, а в останні роки середня хвиля спеки в великих міських районах США тривала близько чотирьох днів – приблизно на цілий день довше, ніж середня хвиля спеки в 1960-х роках.

Стратегія боротьби з пластиковим забрудненням
Адміністрація Байдена випустила загальноурядову стратегію боротьби із забрудненням пластиком на етапах виробництва, переробки, використання та утилізації.
У документі "Мобілізація федеральних дій щодо боротьби із забрудненням пластиком: прогрес, принципи та пріоритети" викладаються вже реалізовані та нові заходи на федеральному рівні щодо скорочення забруднення пластиком. Влада підкреслює, що в стратегії федеральний уряд вперше офіційно визнає серйозність кризи пластикового забруднення та масштаб заходів реагування, які будуть потрібні для її ефективного протистояння.
Крім того, Білий дім оголосив про нову мету щодо поетапної відмови від федеральних закупівель одноразового пластику для операцій, заходів та упаковки в сфері громадського харчування до 2027 року і для всіх федеральних операцій до 2035 року.

Заходи щодо виявлення та скорочення викидів газів-суперзабруднювачів
Білий дім нагадав, що суперзабруднюючі парникові гази, включаючи метан, гідрофторвуглеці (ГФВ) та оксид азоту (N2O) набагато потужніші, ніж вуглекислий газ, а скорочення викидів цих суперзабруднювачів – найшвидший спосіб боротьби зі зміною клімату і найважливіше доповнення до скорочення викидів вуглекислого газу.
У зв'язку з цим розроблено пакет заходів щодо посилення моніторингу викидів суперзабруднювачів:
– Лабораторія глобального моніторингу Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) та авіакомпанія United Airlines підписали угоду, згідно з якою комерційні літаки будуть використовуватися для моніторингу забруднювачів клімату, включаючи вуглекислий газ і метан, а також чадний газ і водяну пару, що покращить в цілому розуміння викидів парникових газів;
– Державний департамент США та Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) розгорнуть 10 сучасних систем моніторингу в посольствах і консульствах США для вимірювання озону та його прекурсорів. Дані з цих датчиків будуть використані для покращення можливостей супутників, що працюють у сфері клімату та якості повітря, і розробки нової моделі прогнозування вмісту тропосферного озону;
– Некомерційна організація Carbon Mapper (очолює ДПП за участю NASA та інших) запустить перший супутник Carbon Mapper Coalition як подальше розширення інструментів моніторингу викидів метану.
Крім того, пакет включає заходи, спрямовані на скорочення викидів оксиду азоту, а також внутрішніх і глобальних викидів метану.

Матеріали підготував Андрій Гонта, директор ТОВ "БФСЕ ГРУП"

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами