Андрій Гонта, директор ТОВ "БФСЕ ГРУП"
Глобальні інвестиції в енергетичний перехід досягли рекордних 2,1 трильйона доларів у 2024 році, зрісши на 11% порівняно з попереднім роком. Материковий Китай повернувся на провідну позицію, забезпечивши дві третини глобального зростання минулого року. Глобальний ланцюг постачання чистої енергії отримав 140 мільярдів доларів нових інвестицій, незважаючи на постійні проблеми з надлишковими потужностями. Випуск акцій та боргових зобов'язань для цілей кліматичного та енергетичного переходу залишився трохи вище 1 трильйона доларів.
.
Інвестиції в енергетичний перехід:
● Глобальні інвестиції в енергетичний перехід вперше перевищили 2 трильйони доларів і більш ніж подвоїлися з 2020 року, але зростання сповільнилося до 10,7% у 2024 році порівняно з 24-29% у 2021-2023 роках. Найбільшими секторами є електрифікований транспорт (757 мільярдів доларів), відновлювана енергетика (728 мільярдів доларів) та електромережі (390 мільярдів доларів). Усі три сектори досягли нових рекордів у 2024 році, як і зберігання енергії, яке, подолавши перешкоди, досягло 54 мільярдів доларів.
● Натомість інші сім секторів (ядерна енергетика, уловлювання та зберігання вуглецю, водень, екологічне судноплавство, електрифіковане опалення та чиста промисловість) разом склали лише 7,4% загальних інвестицій і фактично зменшилися на 23% у 2024 році, що ілюструє постійні проблеми у масштабуванні "нових" чистих технологій.
● Азійсько-Тихоокеанський регіон зріс найшвидше - на 21% порівняно з попереднім роком, і перевищив 1 трильйон доларів у 2024 році, що становить половину світових інвестицій в енергетичний перехід. Зростання материкового Китаю самостійно забезпечило дві третини глобального підйому, оскільки ринок інвестував 818 мільярдів доларів у 2024 році – більш ніж удвічі більше за будь-яку іншу економіку. Інвестиції США залишилися стабільними на рівні 338 мільярдів доларів, тоді як інвестиції ЄС та Великої Британії знизилися. Серед 10 найбільших ринків материковий Китай інвестував найбільше відносно ВВП (4,5%), за ним слідують Німеччина, блок ЄС-27 та Велика Британія.
● Річні інвестиції становлять лише 37% від рівнів, необхідних на решту цього десятиліття, щоб світ вийшов на шлях досягнення нульових викидів до 2050 року.
Джерело: BloombergNEF. https://about.bnef.com/
Поділитися