Українська традиційна енергетика: 20-26.01.2020

630_360_1589906243-565

У Енергоатомі обговорили законодавчі ініціативи з керівником профільного парламентського підкомітету Остапом Шипайло


Стан законодавчого забезпечення діяльності НАЕК «Енергоатом» було обговорено на нараді за участі т.в.о. президента Компанії Павла Павлишина та голови підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Верховної Ради України Остапа Шипайла у НАЕК «Енергоатом» 13 січня. Керівник Енергоатома наголосив на важливості тісної взаємодії із депутатським корпусом Верховної Ради та необхідності ухвалення законопроектів, які розглядатимуться на нараді.
Було детально обговорено 8 законопроектів, що були зареєстровані Верховною Радою поточного та минулого скликань, які потребують ухвалення з метою виконання міжнародних зобов’язань, стандартів та вимог, а також розроблені з урахуванням змін у законодавстві. Крім того, було обговорено 6 проектів Законів, що потребують термінового внесення до ВР.
Серед них, зокрема, проекти Законів України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо захисту коштів фінансового резерву, призначеного для зняття з експлуатації ядерних установок, від інфляції», а також заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії, та про генерального проектувальника ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами.
Виконавчий директор з юридичних питань та супроводу процедур закупівель Енергоатома Наталія Мусевич повідомила, зокрема, що у зв’язку із прийняттям Указу Президента України №837/2019 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» прийнято рішення направити до Міністерства енергетики та захисту довкілля проект Закону України «Про особливості перетворення ДП «НАЕК «Енергоатом» у державне акціонерне товариство», раніше розроблений Компанією.
Головний бухгалтер Енергоатома Наталія Вашетіна поінформувала про законодавчі ініціативи, що сформовані у зв’язку із змінами у Податковому Кодексі та переходом на міжнародні стандарти фінзвітності, а також про необхідність їх подальшої підтримки. Також було обговорено поточний стан та проблеми законодавчого забезпечення фінансової стабілізації Компанії, зокрема питання погашення заборгованості минулих періодів, проблемні питання врегулювання податкового законодавства та роботи НАЕК «Енергоатом» в рамках нового ринку електричної енергії.
Як зазначив директор ВП «Енергоатом-Трейдинг» Сергій Бедін, «на жаль в новій моделі ринку з’явилися додаткові витрати, які не були враховані при встановленні тарифів НКРЕКП в 2019 році на диспетчеризацію та акцизний податок на електричну енергію, що становить орієнтовно 2,4 млрд грн на рік». Він повідомив, що з цього приводу Компанія вже звернулася до Кабінету Міністрів України та Міністерства енергетики та захисту довкілля.
Резюмуючи засідання очільник підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Остап Шипайло повідомив про готовність народних депутатів до співробітництва з НАЕК «Енергоатом» в рамках ухвалення законопроектів, що сприятимуть поточній діяльності та розвитку атомної галузі, та наголосив на необхідності пошуку компромісу з метою врахування позиції Компанії шляхом встановлення відкритого діалогу між Енергоатомом та депутатським корпусом.
http://www.atom.gov.ua/ua/press_centr-19/novini_kompanii-20/p/u_energoatomi_obgovorili_zakonodavci_iniciativi_z_kerivnikom_profil_nogo_parlaments_kogo_pidkomitetu_ostapom_sipajlo-45694%20


Енергоатом у 2019 році майже вдвічі збільшив платежі до бюджетів усіх рівнів

За оперативними даними, у 2019 році НАЕК «Енергоатом» сплатив до бюджетів усіх рівнів податків та зборів, а також здійснив розрахунки зі страхування на загальну суму 19 млрд 297 млн грн, що на 8 млрд 605 млн грн або на 80% більше, ніж у 2018 році. Зокрема, за 2019 рік Енергоатом сплатив 4 млрд 920,4 млн грн частини чистого прибутку (доходу).
При цьому, дохід Компанії зріс незначно – лише на 10%. За оперативними даними, обсяг реалізації Енергоатомом товарної продукції за підсумками 2019 року склав 48 млрд 764 млн грн (без врахування ПДВ), тоді як у 2018 році цей показник склав 44 млрд 122 млн грн.
У минулому році Енергоатом профінансував капітальні вкладення у реконструкцію та нове будівництво промислових об’єктів на суму 14 млрд 258 млн грн, що на 2 млрд 522 млн (на 21%) більше ніж у 2018 році.
Нагадаємо, що за підсумками 2019 року Енергоатом виробив 83 млрд 228 млн кВт-год електричної енергії, що, за оперативними даними, склало 101,8% від планового завдання, встановленого для Компанії Урядом.
У 2019 році усі українські АЕС перевиконали планові завдання з виробництва електроенергії: Запорізька АЕС – 102%; Рівненська АЕС – 102%; Южно-Українська АЕС – 100,7%; Хмельницька АЕС – 102,6%.
http://www.energoatom.com.ua/ua/press_centr-19/novini_kompanii-20/p/energoatom_u_2019_roci_majze_vdvici_zbil_siv_platezi_do_budzetiv_usih_rivniv-45699


Мінекоенерго планує створити держпідприємство «Укрвугілля»

Міністерство енергетики та захисту довкілля планує створити державне підприємство «Укрвугілля».
Про це повідомляється в наказі Мінекоенерго №13 від 14 січня.
Відповідно до наказу, ДП створюється враховуючи доповідну записку Департаменту вугільно-промислового комплексу та буде знаходитися за адресою: м. Київ, пр. Академіка Палладіна 46/2.
http://oilreview.kiev.ua/2020/01/17/minekoenergo-planuye-stvoriti-derzhpidpriyemstvo-ukrvugillya/


Мінекоенерго досліджує можливості розвитку водневої енергетики

У Міністерстві енергетики та захисту довкілля України під головуванням заступника Міністра Олексія Рябчина відбулася нарада, де обговорили, який потенціал для розвитку водневої енергетики має наша держава.
«Міністр Олексій Оржель дав доручення перезапустити процес співпраці Міністерства з нашими науковими організаціями, - розпочав з цих слів нараду заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України Олексій Рябчин. - Для Міністерства воднева енергетика та водневі технології є цікавим напрямком, і ми хочемо розібратись детально, що треба зробити для його розвитку. Та як бачимо, уже зараз інтерес до водню величезний - у повному залі зібралися і представники науки, і бізнесу, і громадськості, і журналісти».
Заступник Міністра також додав, що одним із пунктів порядку денного цієї наради є створення секції Науково-технічної ради «Воднева енергетика» при Мінекоенерго, тому усі охочі зможуть висловитися і надати свої пропозиції.
Сьогодні у світі є багато способів використання водню – це і додавання 5-10% водню до природного газу, що транспортується трубопровідним транспортом, і застосування водневих технологій для акумуляції та передачі «зеленої» енергії, виробництва металургійної, хімічної продукції, а також - у транспортному секторі.
Водень успішно використовують як сировину вже багато років. Його можна отримати, виділивши з викопного палива і біомаси, термохімічним способом. Але особлива увага у всьому світі прикута до технологій отримання та використання так званого зеленого водню. Є багато варіантів його отримання, наприклад, завдяки електролізу води з використанням енергії сонця або вітру. Це позитивно впливає на екологію, бо забезпечує скорочення викидів парникових газів, а отже, декарбонізацію енергетики, промисловості та транспорту. Україна для цього має як сировинну базу, так і науковий потенціал.
«Для Мінекоенерго воднева енергетика – це майбутнє, куди рухається весь світ. Наприклад, про потенціал водню для декарбонізації економіки Міністр Олексій Оржель спілкувався з новою Єврокомісаркою з енергетики Кадрі Сімсон на полях Х сесії Асамблеї Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії IRENA, яка тривала 10-12 січня 2020 року у місті Абу-Дабі. Але першим кроком для Міністерства має стати науково-технічна складова, дослідження та розуміння процесів, куди ми рухаємося, - продовжив нараду Олексій Рябчин. – Міністерство не планує займатися комерціалізацією технологій, для цього є бізнес та господарюючі суб’єкти. Для нас це клопітка робота по гармонізації стандартів, забезпечення правил безпеки та інтеграції питання водневої енергетики в стратегію розвитку сектору».
Власне, за стратегічний напрямок розвитку водневої енергетики відповідатиме заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України Сергій Масліченко, який теж був присутній на нараді.
«У Міністерстві зараз розробляється концепція «зеленого» енергетичного переходу до 2050 року. Ми уже плануємо її презентацію серед міністерств по робочих групах. Також презентація буде оприлюднена на сайті, де усі матимуть можливість з нею ознайомитися. Впродовж наступних двох-трьох тижнів хочемо її обговорити та доопрацювати», - розповів Сергій Масліченко. Також він додав, що розвиваючи ВДЕ, Україна долучатиметься до європейського тренду EU Green Deal, де питанню розвитку водневої енергетики приділяється багато уваги.
Міністерство, організовуючи цю нараду, мало за мету почути всю профільну наукову спільноту у сфері водню, поспілкуватись з відповідними асоціаціями та бізнесом, щоб обмінятися інформацією, науковим та практичним досвідом.
«Міністерство через механізми Науково-технічної ради розглядає можливість профінансувати роботи щодо гармонізації стандартів та зняття регуляторних бар’єрів для імплементації сучасних водневих проектів в Україні. Це те мінімальне, що ми можемо зробити для розвитку водневої енергетики наявними ресурсами об’єднаного Мінекоенерго, тому заохочуємо до співпраці профільні інститути, бізнес, господарюючі суб’єкти та міжнародних партнерів», – підсумував Олексій Рябчин.
https://menr.gov.ua/news/34412.html


«Донбасенерго» повідомляє про завершення першого етапу впровадження єдиної автоматизованої системи управління основними виробничими фондами Слов’янської ТЕС

Питання автоматизації процесів технічного обслуговування і ремонту (ТОіР) головного структурного підрозділу ПАТ «Донбасенерго» – Слов’янської ТЕС перейшло в 2019 р. у розряд першочергових завдань компанії.
Природне старіння основних виробничих фондів ТЕС, яка відзначила минулого року 65-річчя, призводило до збільшення кількості поломок і несправної роботи парку устаткування. Як наслідок, зростали витрати на його підтримання.
Упродовж 2019 р. на Слов’янській ТЕС відбувалася реалізація першого етапу проєкту впровадження єдиної автоматизованої системи управління основними виробничими фондами станції. Ця система забезпечує підвищення віддачі виробничих фондів на одиницю інвестованого капіталу, а також дає змогу збільшити загальну ефективність управління бізнесом.
Для автоматизації бізнес-процесів, пов’язаних з ТОіР, була використана EAM-cистема (Entreprise Assets Management). Впроваджений модуль управління ресурсами станції та статистичного аналізу сприятиме зменшенню кількості відновлювальних ремонтів. Планово-запобіжні ремонти (поточний, середній, капітальний) уже плануються, виходячи зі строків роботи устаткування. На підставі наявної статистики щодо планово-запобіжних ремонтів визначається економічна доцільність використання того чи іншого устаткування й приймається рішення про продовження експлуатації старого або придбання нового устаткування.
У цілому знижується ризик аварійності станції, підвищується надійність устаткування, зменшується час позапланових простоїв, скорочуються працезатрати.
Завершення підсумкового – другого етапу впровадження модуля ТОіР на Слов’янській ТЕС планується протягом II кварталу 2020 р.
https://de.com.ua/uk/news/novosti/%c2%abdonbassenergo%c2%bb_zajavljaet_o_zavershenii_pervogo_etapa_vnedrenija_edinoj_avtomatizirovannoj_sistemy_upravlenija_osnovnymi_proizvodstvennymi_fondami_slavjanskoj_tes


Українські науковці: на Рівненщині є чистий водень

Науковці Національної академії наук підтверджують наявність на території України природного водню в земних недрах. І працюють над способом його добування.
Про це під час наради з питань водневих технологій при Мінекоенерго повідомив академік-секретар Відділення наук про Землю Національної академії наук України Олександр Пономаренко, повідомляє kosatka.media.
За його словами, українські науковці займаються розробками на основі теорії про те, що в центральній частині Землі є водень, який виділяється на поверхню через розломи в результаті тектонічних процесів.
Пономаренко запевнив, що у Відділенні наук про Землю НАНУ вивчають питання процесів утворення такого водню і експериментально підтверджують цю теорію. За даними науковця, у світі вже є свердловини, які таким чином видобувають водень, що має чистоту 98%. Зокрема, у Малі.
«В Україні, у Рівненській області є природні асоціації порід, аналогічні з малійськими, і по віку, і по складу. Ми вже знайшли такі зони. Прохання до Міністерства природних ресурсів і Мінекоенерго допомогти нам із свердловинами. Очікуємо, що в найближчому майбутньому отримаємо водень», – розказав Пономаренко.
Він назвав цей напрямок добування водню для України надзвичайно перспективним.
Нагадаємо, Міністерство енергетики і захисту довкілля заявило про високу зацікавленість водневими технологіями як можливістю трансформування енергетики в Україні.
https://provinciyka.rv.ua/21886-ukrayinsk-naukovc-na-rvnenschin-ye-chistiy-voden.html

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами