Українська традиційна енергетика: 18-24.11.2019

630_360_1519118183-6850

Атомна енергетика у період трансформації


06 листопада 2019 року у найбільшому виставковому центрі України відбувся День атомної енергетики «Атомна енергетика у період трансформації», у рамках XVII Міжнародного форуму «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє».
Форум як платформа для встановлення плідного діалогу енергетичного співтовариства та влади зібрав керівників профільних міністерств, державних органів, українських та міжнародних експертів у сфері енергетики, представників бізнесу та усіх, хто цікавиться розвитком та безпекою енергетичного ринку країни.
Григорій ПЛАЧКОВ, Голова Державної інспекції ядерного регулювання України, відкриваючи першу стратегічну панель «Держава та атомна енергетика: вектори взаємодії для зростання економіки та високих соціальних стандартів», привітав учасників та зауважив, що такого роду заходи сприяють визначенню ролі України на глобальному ринку енергетичних послуг, обговоренню питань підвищення рівня безпеки атомних електростанцій та перспектив розвитку атомної енергетики.
«Атомна енергетика в Україні є основою забезпечення енергетичної незалежності країни та забезпечує понад п’ятдесят відсотків електроенергії. Енергетична стратегія України на період до 2035 року, визначає необхідність вибору реакторних технологій для будівництва нових атомних енергоблоків на заміщення потужностей атомних електростанцій, які будуть виводитися з експлуатації. Тільки спільні наші зусилля, розуміння важливості культури безпеки сприятимуть забезпеченню ядерної та радіаційної безпеки у країні при впровадженні нових реакторних технологій. При цьому варто пам’ятати про зобов’язання України у рамках міжнародних конвенцій, насамперед, забезпечення незалежного статусу регулюючого органу», – наголосив Григорій Плачков.
У виступі «Впровадження нових реакторних технологій» Андрій ШЕПІТЧАК, начальник відділу ліцензування нових ядерних установок – державний інспектор Держатомрегулювання, наголосив, що діяльність суб’єктів із впровадження в Україні нових реакторних технологій скоординовано зі стратегічними напрямами розвитку країни. Також Держатомрегулювання вивчає досвід регулюючих органів таких країн, як США та Канади, бере участь у заходах МАГАТЕ стосовно підходів до ліцензування малих модульних реакторів.
http://www.snrc.gov.ua/nuclear/uk/publish/article/439626


Ігор Бондаренко зустрівся з представниками чеської компанії, яка здійснює інвестпроєкт на Рахівщині

6 листопада керівник ОДА Ігор Бондаренко провів зустріч із представниками чеської компанії «Мавел», у ході якої обговорили проблемні питання незакінченого проєкту каскаду ГЕС на р. Шопурка, що поблизу с. Великий Бичків Рахівського району.
Як зазначили член ради директорів АТ «Mavel» Ян Шіп та торговий директор компанії Максим Піхік, проєкт дозволить генерувати «зелену» електроенергію з відновлювального джерела – води, використовуючи гідропотенціал річки. Це дасть можливість зменшити споживання палива на базі вуглеводів, викиди в атмосферу парникових газів і поліпшити екологію в цілому. На жаль, реалізацію задуму на сьогодні призупинено.
Чехи розповіли, що це буде ГЕС дериваційного типу з будівництвом невеликої греблі та обвідного каналу. Передбачається зведення водосховищ або вплив на існуючий режим роботи річки. Вся вода, яку заберуть для гідроелектростанції, повертатиметься назад у річку, і це ніяк не впливатиме на її якість або хімічний склад. Проєктом також передбачено рибохід, який дозволить мігрувати вгору та вниз по річці іхтіофауні, тож і для неї ГЕС буде безпечна. До всього вона дозволить моніторити паводки – завчасно попереджати про їх початок та оцінювати масштаб, що надасть додатковий захист населенню, яке проживає в прибережних районах.
Представники компанії акцентували, що «Мавел» заснована в 1990 році й нині є одним із світових лідерів з виробництва турбін для ГЕС потужністю від 30 кВт до 30 МВт. Свою продукцію поставляли до 43 країн на 5 континентах.
Ігор Бондаренко запевнив інвесторів, що зініціює робочу групу, яка детально вивчить проблеми, з якими зіштовхнулася компанія. «Вона врахує Ваші пропозиції, проведемо двосторонню зустріч і визначимо, як рухатися далі», – резюмував.
Принагідно гості запросити голову ОДА на відкриття найпотужнішої гідроелектростанції у Празі та для зустрічі з місцевими керівниками, аби обговорити інвестпроєкти на Закарпатті. Насамкінець чехи вручили І. Бондаренкові подарунок від мера Бенешова, – жовто-блакитний прапор, який є символом міста, розташованого за 30 км від Праги. А також передали від нього пропозицію укласти угоду про партнерство з Ужгородом для обміну досвідом, культурного та торговельного співробітництва, зокрема в галузі туризму, науково-технічної діяльності та спорту.
http://novzak.uz.ua/news/igor-bondarenko-zustrivsya-z-predstavnykamy-cheskoyi-kompaniyi-yaka-zdijsnyuye-investproyekt-na-rahivshhyni/


В опалювальний сезон навантаження на Луганській ТЕС ростуть, і для її постійної роботи потрібна спецціна на газ - екс-радник міністра енергетики Чех

В умовах початку опалювального сезону для роботи Луганської ТЕС необхідно встановити спеціальну ціну на газ, інакше ця станція не зможе працювати
Таку думку висловив енергетичний експерт, екс-радник міністра енергетики Сергій Чех.
На його думку, питання спеціальної ціни на газ для Луганської ТЕС потрібно було вирішувати ще в липні, коли станція перейшла з вугілля на газ через заблоковану залізницю з боку РФ (єдину під’їзну колію до станції).
«Ще в липні, коли перейшли на газ, потрібно було давати спецціни на газ. Є прайскепи (граничні ціни на електроенергію, які встановлюються НКРЕКП, - ред.), З таким паливом (газом) збиток ще більше. Енергоблоки можуть зупинятися вночі, щоб не працювати в збиток, але тут такої можливості немає, і граничні ціни прайскепи вбивають всю економіку «, - зазначив Сергій Чех.
На його думку, важливо розблокувати постачання вугілля на Луганську ТЕС, про що вже говорив новий міністр енергетики і захисту довкілля Олексій Оржель.
https://www.unian.net/economics/energetics/10755483-v-otopitelnyy-sezon-nagruzki-na-luganskoy-tes-rastut-i-dlya-ee-postoyannoy-raboty-nuzhna-speccena-na-gaz-eks-sovetnik-ministra-energetiki-cheh.html


«Укргідроенерго» ввело в промексплуатацію гідроагрегат №2 Київської ГАЕС після реконструкції

ПрАТ «Укргідроенерго» ввело в промислову експлуатацію гідроагрегат №2 Київської гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС), встановлена потужність якого після реконструкції збільшилася на 5,8 МВт - до 46,8 МВт, передає Енергореформи.
Відповідно до прес-релізу компанії, крім зростання робочої потужності, реконструкція дозволила підвищити екологічні стандарти і надійність обладнання, а також продовжила термін їх експлуатації на 40 років.
Компанія вже почала роботи з реконструкції гідроагрегата №6 Київської ГАЕС та підготовку по гідроагрегатів №4.
У прес-службі нагадали, що роботи по реконструкції вищевказаних гідроагрегатів на Київській ГАЕС здійснюються за рахунок залучених коштів у Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) і Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).
Як повідомлялося, «Укргідроенерго» в 2018 році збільшило чистий прибуток в 2,5 рази (на 2 млрд 202,7 млн грн) у порівнянні з 2017 роком - до 3 млрд 668,2 млн грн, чистий дохід - на 39,2% , до 7 млрд 960,8 млн грн.
«Укргідроенерго» експлуатує всі великі гідроелектростанції, розташовані на українських ділянках Дніпра та Дністра. Сумарна встановлена електрична потужність гідроелектростанцій компанії (103 гідроагрегатів) становить 5758,1 МВт. Держава володіє 100% акцій товариства.
http://reform.energy/news/ukrgidroenergo-vvelo-v-promekspluatatsiyu-gidroagregat-2-kievskoy-gaes-posle-rekonstruktsii-12959


Третина виручки Енергоатома відраховується до Державного бюджету

30% усіх коштів, отриманих державним підприємством НАЕК «Енергоатом» за 9 місяців 2019 року від реалізації електроенергії, було сплачено в якості обов’язкових платежів у Державний бюджет України та бюджети всіх рівнів, позабюджетні фонди та в якості ПДВ при розмитненні ядерного палива та обладнання. Загалом з 42 млрд 780 млн грн, що отримала за 9 місяців Компанія, сплачено 12, 889 млрд грн обов’язкових платежів, з яких 1,36 млрд грн – ПДВ при розмитнені.
З цих обов’язкових платежів, сплачених Енергоатомом за 9 місяців п.р., Державний бюджет отримав 7,92 млрд грн, з яких:
• 3 млрд 38 млн грн – податок на прибуток та частина прибутку в обсязі 90% (про необхідність зменшення яких ще кілька місяців тому неодноразово заявляли представники влади);
• 846 млн грн - екологічний податок, який Кабмін законопроектом №2367 планує збільшити в 4 рази;
• 343,4 млн грн - збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, і який населення вже 5 років не отримує у повному обсязі;
• 240 млн грн - акцизний податок, котрий, як і тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, не включено у затверджену постановою КМУ граничну ціну відпуску 90% своєї електроенергії в якості спецобов’язків (ПСО). Нагадаємо, на сьогодні вона складає 56,67 коп за кВт-г.
Таким чином, за 9 місяців 2019 року НАЕК «Енергоатом» сплатив до Державного бюджету стільки ж податків та зборів як і загалом за весь 2017 рік та на 15% більше ніж за весь 2018 рік.
http://www.atom.gov.ua/ua/press_centr-19/novini_kompanii-20/p/tretina_virucki_naek_energoatom_vidrahovuet_sa_do_derzavnogo_budzetu-45545


Нафтогаз Тепло стало управителем майна Новороздільської та Новояворівської ТЕЦ

Сьогодні підприємство групи Нафтогаз ТОВ «Нафтогаз Тепло» уклало договір з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), на управління майном Новороздільської та Новояворівської ТЕЦ.
Перед цим АРМА розірвало договір з попереднім управителем майна ПП «Гарант Енерго М», яке не забезпечило підготовку обох станцій до початку опалювального сезону.
Сьогодні ж ТОВ «Нафтогаз Тепло» отримало ліцензії на виробництво теплової і електричної енергії від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Це вагомий крок на шляху поновлення теплозабезпечення міст Новояворівськ та Новий Розділ Львівської області.
Нагадаємо, що у містах Новояворівськ та Новий Розділ, в яких проживає майже 60 тисяч мешканців, через безгосподарність приватного управителя майна ТЕЦ, ПП «Гарант Енерго М», опалювальний сезон опинився під загрозою.
У минулому році «Гарант Енерго М» отримало ТЕЦ в управління від АРМА. Під управлінням Гарант Енерго М обидві ТЕЦ за минулий опалювальний сезон збільшили заборгованість перед Нафтогазом та АТ «Укртрансгаз» за використаний газ та послуги з його транспортування на 400 млн грн. Загальна заборгованість ТЕЦ перед підприємствами групи Нафтогаз таким чином збільшилась вдвічі і тепер становить майже 800 млн грн.
Для відновлення теплопостачання у Новояворівську та Новому Роздолі Уряд та Нафтогаз розробили та виконують план заходів, який дозволить уникнути техногенної катастрофи через безгосподарність попереднього управителя «Гарант Енерго М».
http://www.naftogaz.com/www/3/nakweb.nsf/0/474BC4626F639F62C22584B7005AD651?OpenDocument&year=2019&month=11&nt=%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8&

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами