Українська енергетична інфраструктура: 7 -13 червня 2021

779207374719684087334

В Україні введення акцизу на електроенергію з відновлюваних джерел можуть визнати неконституційним

В Україні введення акцизного податку на електроенергію з відновлюваних джерел може бути визнано неконституційним.
Так прокоментував зареєстрований 2 червня у парламенті Кабінетом Міністрів України "ресурсний" законопроект № 5600 з поправками до Податкового кодексу про забезпечення збалансованості бюджетних надходжень, який партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв, передає Енергореформа, передає reform.energy. 
Документ, зокрема, передбачає виключення електроенергії з ВДЕ з групи товарів, на які не поширюється акциз, що призведе до введення акцизного податку на "зелену" електроенергію на рівні 3,2%.
"Не виключено, що зазначена зміна буде визнана неконституційною або будуть надалі внесені зміни, які зменшать негативний ефект податку, - зауважив він. - Якщо цього не відбудеться, то єдиним способом захисту прав виробників та інвесторів буде звернення у міжнародні арбітражні інститути з позовом про компенсацію збитку, нанесеного діями держави Україна».
Проти цієї ініціативи ще на стадії її обговорення категорично виступили профільні ВДЕ-асоціації та бізнес-спільноти, які заявили, що введення акцизного податку на "зелену" електроенергію де-факто погіршує умови економічної діяльності виробників ресурсу з відновлюваних джерел, є грубим порушенням прав інвесторів, зашкодить інвестклімату і унеможливить залучення коштів у нові екологічні проекти.
За словами Максима Сисоєва, виробники та інвестори не приймають подібних змін, оскільки вони за відсутності механізмів компенсації таких платежів фактично є новим урізанням "зеленого" тарифу, про що свідчать численні листи до влади та виступи профільних асоціацій.
"Якщо ж такі зміни будуть прийняті, то виробники будуть змушені платити новий податок", - підкреслив партнер Dentons,зауваживши, що скасування нульової ставки акцизу стосується реалізації "зеленої" електроенергії з будь-яких відновлюваних джерел, а не тільки з енергії сонця і вітру, як передбачалося на етапі розробки проекту Закону.
https://ecotown.com.ua/news/V-Ukraini-vvedennya-aktsizu-na-elektroenergiyu-z-vidnovlyuvanikh-dzherel-mozhut-viznati-nekonstituts/
 
 
Президент України підписав закон про заборону пластикових пакетів

В Україні з 2022 року заборонять продаж пластикових пакетів у всіх точках торгівлі та сфери обслуговування, за винятком певних випадків. Президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон в ході форуму «Україна 30. Екологія», пише РБК-Україна.
Відповідно до закону, в Україні заборонять надлегкі пластикові пакети і легкі пластикові пакети товщиною до 50 мкм. Це може стосуватися, наприклад, малих прозорих пакетів-майок, мотки яких люди звикли бачити в необмеженій кількості в магазинах.
Зазвичай, такі пакети мають товщину стінки 10,2 мкм. Вони швидко рвуться і фактично не придатні для переробки. Це ж стосується пакетів-майок, які поширюються на касах. Їх товщина стінки варіюється, в залежності від торгової мережі, від 24,8 мкм до 50 мкм. Також під заборону потрапляють оксорозкладні (оксобіорозкладні) пластикові пакети.
Як виняток, залишиться в обігу лише первинна упаковка для м'яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів. Це надлегкі пластикові пакети з товщиною стінки до 15 мікрон і розмірами 225х345х450 ​​мкм.
Всі обмеження будуть вводитися в дію поступово. У об'єктів роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг буде час, щоб адаптуватися до змін. Зокрема:
·         9 місяців з дня прийняття законопроекту для відмови від поширення пластикових пакетів товщиною стінки до 50 мкм (тонких);
·         до 1 січня 2022 роки для припинення поширення оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів;
·         до 2023 року обмеження не поширюватимуться на біорозкладні пластикові пакети і надтонкі пластикові пакети, що є первинною упаковкою для свіжої риби та м'яса, продуктів з них, а також сипучих продуктів, льоду.
За зазначений час магазини, супермаркети, ресторани, кафе і аптеки повинні повністю перейти на більш безпечні для навколишнього середовища і здоров'я людей альтернативи:
·         пакети і сумки багаторазового використання;
·         паперові пакети;
·         біорозкладні пакети.
Підприємства повинні утилізувати всі пакети, які підпали під заборону, але залишилися в обігу.
На тих, хто продовжить поширювати пакети, чекає штраф – від 1700 до 3400 грн. За повторне порушення доведеться заплатити 3400-8500 грн. При цьому в Мінекології уточнювали, що українців штрафи не торкнуться, покарання загрожує бізнесу.
https://ecotown.com.ua/news/Prezident-Ukraini-pidpisav-zakon-pro-zaboronu-plastikovikh-paketiv/
 
 
Україна створює кліматичний фонд

В Україні працюють над концепцією створення кліматичного фонду.
Про це повідомила заступник голови Міністерства екології та природних ресурсів Ірина Ставчук, передає interfax.com.ua. 
«Ідея кліматичного фонду в тому, щоб створити державне фінансове агентство, яке буде акумулювати кошти від сплати екологічних податків і направляти їх на реалізацію програм декарбонізації", – пояснила вона на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Екологія". - Одним з інструментів роботи Фонду може бути покриття кредитів для приватних підприємців і комунальних підприємств».
Передбачається, що Фонд також буде реалізувати, зокрема, програми у сфері збереження біорізноманіття, водних ресурсів, управління відходами, для чого також будуть розроблені механізми підтримки.
«Така окрема інституція зможе готувати програми та інструменти підтримки, які найбільше підходять під ці програми», – уточнила Ірина Ставчук.
Разом з тим заступник міністра відзначила низький рівень виділених з бюджету коштів на екологічні заходи.
"45% екоподатків і податок на викиди СО2 йдуть до загального фонду держбюджету, а потім за запитом Мінекології виділяються на різні програми, - зазначила Ірина Ставчук. - Але за останні два роки цих грошей виділялося катастрофічно мало". 
Раніше глава Мінекології Роман Абрамовський зазначав, що український кліматичний фонд міг би стати одним з джерел фінансування реалізації цілей другого національно визначуваного внеску України у Паризьку угоду (НОВ2).
https://ecotown.com.ua/news/Ukraina-stvoryu-klimatichniy-fond/
 
 
В Україні запровадять підтримку енергоефективності для фізосіб та бізнесу обсягом 10 млрд гривень

В Україні запровадять підтримку енергоефективності для фізосіб та бізнесу обсягом 10 млрд гривень на 5 років.
Відповідну програму на 2022-2026 роки має намір винести на затвердження урядом Держенергоефективності, передає interfax.com.ua. 
"Оскільки программа "теплих кредитів" цього року завершується, ми розробили концепцію нової цільової програми на 2022-26 роки з підтримки енергоефективних заходів обсягом 10 млрд гривень, яка б включала не тільки «теплі» кредити для фізичних осіб, а й поширювалася на промисловість, бюджетний сектор, транспорт та окремі проекти для розвитку біоенергетики", - сказав Костянтин Гура на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Екологія".
За словами керівника Держенергоефективності, механізм роботи запропонованої програми за кредитами юридичних осіб буде відрізнятися від програми «теплих» кредитів, що полягає в компенсації їх частини.
"Ми зараз розглядаємо можливість запуску такого механізму як зниження ставки кредиту, в даному випадку - на подвійну облікову ставку НБУ, яка на сьогодні становить 6,5%, - пояснив він. - Тобто стандартна ставка банку мінус 13%, якщо підприємець бере кредит на енергоефективність, а витрати банків будуть компенсуватися з бюджету".
Він також допустив, що під ці цілі можуть бути використані надходження від податку на викиди СО2, які планується акумулювати у Фонді декарбонізації, законопроект про створення якого знаходиться в Раді.
Кабінет Міністрів України продовжив на 2021 рік Державну цільову програму енергоефективності та розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, що діє з 2010 по 2020 рік.
Фінансування програми у 2021 році затверджено в обсязі 150 млн грн. Обсяг отриманих теплих кредитів у квітні-першому в 2021 році місяці роботи програми - у 1,5 рази перевищує показник за аналогічний період 2020 року: 273 млн гривень проти 171,7 млн гривень.
https://ecotown.com.ua/news/V-Ukraini-zaprovadyat-pidtrimku-energoefektivnosti-dlya-fizosib-ta-biznesu-obsyagom-10-mlrd-griven/
 
 
Україні потрібно понад 4 мільярди євро для модернізації ТЕС – Міненерго

Зараз Україна виконує Національний план із скорочення викидів великими спалювальними установками. Проте за відсутності поступу з 2025 року країна почне перевищувати показники – для модернізації потрібно 4,3 млрд євро, інформує Економічна правда.
«На сьогодні ми не перевищуємо наші міжнародні зобов’язання по жодному з викидів. Але вже починаючи з 2025 року, якщо ми нічого не будемо робити, ми будемо перевищувати ці показники, і це призведе до порушення наших зобов’язань», – зазначив заступник міністра енергетики Максим Немчинов на форумі «Україна30. Екологія».
Нині у Нацплані передбачено модернізацію понад 90 установок. Сумарно для виконання плану на цих установках операторам необхідно інвестувати до 4,3 млрд євро.
Наприклад, у Європі за 1990-2016 роки в екомодернізацію інвестували за рахунок державної допомоги. Зокрема, у Німеччині – 19 млрд євро, Польщі – 11 млрд євро, Чехії – 7 млрд євро.
«Зараз міністерство працює над розробленням механізм фінансування заходів із екомодернізації – за рахунок чого ми будемо проводити екологічну модернізацію обладнання», - підсумував посадовець.
За його словами, в подальшому необхідно йти шляхом оптимізації обладнання, яке працює на вугіллі, та його модернізації в тій кількості, яка необхідна для безпечної та сталої роботи енергетичної системи. Вся інша генерація має будуватися вже з урахуванням екологічних вимог і не використовувати викопні види палива.
Метою плану є поступове скорочення викидів діоксиду сірки (далі – SO2), оксидів азоту (далі – NOx) та пилу від існуючих великих спалювальних установок. Йдеться про ті, теплопотужність яких становить понад 50 МВт і більше, а перший дозвіл на викиди або проєктування установки видано до 01 липня 1992 року.
https://ecotown.com.ua/news/Ukraini-potribno-ponad-4-milyardi-vro-dlya-modernizatsii-TES-Minenergo/

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами