Українська енергетична інфраструктура: 28.10-03.11.2019Герус прогнозує реєстрацію законопроекту про НКРЕКП і призначення нових членів регулятора до листопада
 
Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус прогнозує призначення нових членів Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП), до листопада.
"Список таких людей точно є, а ось хто пройде - поки що не визначено. Думаю, рішення буде ухвалено у 20-х числах жовтня", - сказав він в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
За його словами, цього тижня планується зареєструвати у Верховній Раді законопроект про НКРЕКП. Наразі його текст обговорюється з представниками Енергетичного співтовариства, Єврокомісії, USAID та американського посольства.
"Законодавчо визначатимемо у такий спосіб, щоб комісія у своїй діяльності була реально незалежною від Кабінету Міністрів, щоб у неї було своє незалежне фінансування та щоб вона самостійно ухвалювала рішення", - зазначив Герус.
Як повідомлялося, члени НКРЕКП Олександр Формагей і Євген Магльований 8 жовтня заявили про намір припинити роботу в Нацкомісії.
До складу НКРЕКП має входити сім членів, включаючи голову регулятора. Після звільнення Формагея та Магльованого у комісії, крім її голови Оксани Кривенко, залишаються тільки Олена Антонова та Дмитро Коваленко. Цього недостатньо для ухвалення рішень через причину відсутності кворуму.
Раніше Кривенко зазначала, що розраховує на оперативні рішення глави держави щодо забезпечення функціонування регулятора, зокрема для своєчасної сертифікації нового оператора газотранспортної системи (ГТС). "Законом передбачено можливість тимчасово, на три місяці, без конкурсу призначити членів комісії. Я сподіваюся, цей процес не буде затягнуто, враховуючи ті надважливі питання, які сьогодні потребують вирішення... Ми очікуємо відповідних рішень від президента України", - сказала вона.
Згідно з поданою до Єдиного державного реєстру декларацій інформацією, на сьогодні на посаду члена НКРЕКП претендує віце-президент Асоціації водоканалів України Ольга Бабій.
НКРЕКП здійснює державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці, теплопостачанні, нафтогазовому комплексі, централізованому водопостачанні та водовідведенні, переробці та захороненні побутових відходів, а також забезпечує проведення цінової і тарифної політики в цих сферах.
https://ua.interfax.com.ua/news/economic/620200.html
 
Спрощено порядок приєднання до електричних мере

Відповідний проект постанови "Про посилення контролю за дотриманням законодавства щодо приєднання до електричних мереж" прийнято на засіданні Уряду.
Це дає можливість спростити і пришвидшити приєднання громадян і бізнесу до електричних мереж.
 Відтак, Державна інспекція енергетичного нагляду України визначається органом, що за принципом «єдиного вікна»  забезпечить розгляд та аналіз спірних питань щодо приєднання замовників до електричних мереж. Також, пропонується запровадити можливість подання скарг в електронній формі.
http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/uk/publish/article;jsessionid=6264DFBD71EA31D7F0D05E55647DAA88.app1?art_id=245408349&cat_id=35109
 
 
Фахівці Укренерго провели терміновий ремонт повітряної лінії 400 кВ без відключення напруги на Закарпатті

На повітряній лінії Бурштинська ТЕС – Мукачеве в середині жовтня було проведено терміновий ремонт без відключення напруги. Це дозволило уникнути, перевантаження магістральних мереж 220 кВ «острова Бурштинської ТЕС», ймовірного зниження надійності живлення споживачів Мукачівського енерговузла і обмеження експорту електроенергії.
Терміновий ремонт під робочою напругою провела лінійна бригада спеціалізованого підрозділу Укренерго «Вінницяелектротехнологія» на проміжній опорі №426 ПЛ 400 кВ Бурштинська ТЕС – Мукачеве, яка знаходиться на Лисичовському гірському перевалі в Закарпатській області.
Дефект на лінії виявив напередодні лінійний персонал Західної енергосистеми під час планового огляду. Частина проводу ПЛ 400 кВ Бурштинська ТЕС – Мукачеве вийшла з підтримуючого затискача фазного проводу і повисла у повітрі.
Вимкнення ПЛ 400 кВ Бурштинська ТЕС – Мукачеве для проведення ремонту призвело би до обмеження обсягу експорту електроенергії європейським споживачам. «Острів Бурштинської ТЕС» має дві основні лінії, через які відбувається видача потужності, а саме – ПЛ 750 кВ Західноукраїнська – Альбертірша і ПЛ 400 кВ Бурштинська ТЕС – Мукачеве. Перша на той момент знаходилась на реконструкції. Отже, знеструмлення навіть на короткий час ПЛ 400 кВ Бурштинська ТЕС – Мукачеве призвело би до порушення сальдо перетоку на міждержавному перетині, перевантаження та можливого відключення обладнання 220 кВ «Острова». Був ризик виникнення аварійної ситуації та знеструмлення споживачів.
Було прийнято рішення відремонтувати лінію без вимкнення напруги. Такі роботи виконують фахівці «Вінницяелектротехнологія». Однак, випадок на Закарпатті виявися складнішим, ніж ремонти, які виконувались досі.
Перше за все, це – вищий клас напруги. Раніше монтери працювали під напруго не вище 330 кВ. Хоча на тренуваннях відпрацьовувалась технологія робіт під напругою 400 кВ і навіть 750 кВ.
Також ремонт ускладнювала особливість типу опори, а також місце її розташування. Об’єкт знаходиться високого в горах: під’їзд туди під нахилом майже 45° і лише у суху погоду. Отже діяти потрібно було терміново.
Після оцінки ситуації на місці фахівцями «Вінницяелектротехнологія» було розроблено технологічну карту робіт і виготовлено додаткове обладнання. І вже безпосередньо ремонт тривав близько 5 годин.
В умовах дії нового ринку електроенергії виконання робіт без вимкнення напруги гарантує безперебійність постачання споживачів, а також дозволяє уникнути можливого обмеження генерації та мінімізує ризики порушення режимів передачі у міждержавних мережах.
https://ua.energy/media/pres-tsentr/pres-relizy/fahivtsi-ukrenergo-provely-terminovyj-remont-povitryanoyi-liniyi-400-kv-bez-vidklyuchennya-naprugy-na-zakarpatti/
 
 
У Зеленського назвали терміни приватизації «Центренерго»

Приватизація державної компанії «Центренерго» може відбутися протягом найближчих двох років, заявила під час брифінгу заступник керівника Офісу президента Юлія Ковалів.
 «На сьогодні «Центренерго» перебуває у Фонді держмайна. Це означає, що воно вже в певному процесі підготовки до приватизації. І потенційно протягом двох років з реструктуризацією, з наведенням ладу, можлива його приватизація», - сказала вона.
https://www.unian.ua/economics/energetics/10734321-u-zelenskogo-nazvali-termini-privatizaciya-centrenergo.html?_ga=2.198961965.328948514.1572276966-1687444939.1572276966
 
 
Енергоринок - зберігаємо спокій і розвиваємо конкуренцію

4 місяці в Україні працює нова модель ринку електроенергії. Однак очікуваного зниження вартості електрики ми не спостерігаємо. Мова про підприємців, адже побутові споживачі захищені спеціальною постановою Кабміну. З одного боку, відсутність впливу на населення – це самообман, тому що зі зростанням ціни виробництва (а доля електрики присутня в ціноутворенні будь-якого товару чи сервісу) ми всі платимо більше за їжу, одяг, перукарню й похід в кіно. З іншого боку, проблема не в ринковому утворенні ціни на електрику, а навпаки – в накладених на ринок обмеженнях та діях деяких гравців, які користуються перехідним етапом в некоректний спосіб. Тобто, правильно зібраний умовний «Мерседес» не їде швидко і плавно, бо обмежений коробкою передач від «Автовазу».
Антимонопольний комітет проаналізував стан роботи  нового  енергоринку, й надав обов’язкові для розгляду рекомендації ключовим гравцям. Деякі з них  надсилаються не вперше. Їх не включили в схему роботи ринку перед його запуском, і це створило додаткові і, наголошуємо, зовсім необов’язкові перешкоди для вільної і добросовісної гри.
Що пропонує АМКУ?
Для розвитку конкуренції необхідно зробити 3 ключові речі.
Перша. Запровадити повномасштабну біржову торгівлю на ринку двосторонніх договорів. Тобто, перевести найбільшу за обсягами торгівлі частину ринку на єдину платформу із дотриманням принципів вільного ціноутворення, розміщення «дрібних» лотів для можливості залучення більшої кількості учасників, рівновіддаленості організатора торгів,  знеособлення учасників, в тому числі продавців електроенергії.
Важливі моменти:
- «дрібні» лоти забезпечать анонімність продавців, тобто, на біржі не буде величезної пропозиції «Енергоатома» і просто великої «ДТЕКу», а буде велика кількість однакових за розміром лотів, і покупець вибиратиме найдешевший, не знаючи, в кого він купує;
- рівновіддаленість організаторів торгів від учасників повинна унеможливити ситуацію, коли хтось має вигідніше становище, наприклад, знаючи ціну конкурентів.
Рекомендації мають бути виконані в два етапи. Спочатку великі генеруючі компанії почнуть укладати довгострокові контракти виключно за результатами біржових торгів. Отже будь-який споживач зможе взяти в них участь, а будь-хто зацікавлений – бачити, як це відбувається. Потім запрацює централізований ринок двосторонніх договорів (електронні аукціони відбуватимуться за єдиними правилами, визначеними КМУ).
Забезпечити виконання мають: Міністерство енергетики та захисту довкілля і виробники – ДТЕК Західенерго, ДТЕК Дніпроенерго, ДТЕК Східенерго, Донбасенерго.
Друга. По-справжньому відкрити український ринок електроенергії для імпорту. Сьогодні постачання європейської електроенергії, яка справді буває дешевшою за пропоновану українською генерацією, «буксує» через недостатнє використання пропускної спроможності електромереж «на вхід» до України та відсутність річних і місячних аукціонів з розподілення цієї пропускної спроможності. Наприклад, потужність на кордоні зі Словаччиною (найдешевший суміжний ринок) торгується тільки на короткостроковій основі (на день наперед) і це ускладнює імпортерам можливість планувати свою діяльність в Україні. Як результат – імпорт «заходить» в дуже незначних обсягах і не може стати вагомим конкурентним важелем, який впливає на зменшення ціни.
Забезпечити виконання мають: НКРЕКП та Укренерго.
Третя. Збільшити об’єми продажу електроенергії на ринку «на добу наперед». Зараз продавці виставляють до 10% добової генерації (обраховується за відповідну добу попереднього року), а решту «притримують» для більш дорожчого балансуючого ринку. АМКУ пропонує встановити нові правила, які змусять виробників  заявляти на продаж на ринку «на добу наперед» не менше 10 відсотків їхнього погодинного обсягу відпуску електричної енергії.
Забезпечити виконання має НКРЕКП.
Двома не менш вагомими компонентами рекомендацій Комітету є:
• Прозорість. Після виконання рекомендацій суспільство матиме змогу вільно моніторити ключові операції з державної підтримки в енергетиці (діяльність ДП «Гарантований покупець»), а також двосторонні контракти ключових гравців енергоринку.
• Взаємодія:
По-перше, настав час імплементувати європейський регламент про цілісність і прозорість оптового енергетичного ринку (REMIT) – ринкові обставини вимагають цього.
По-друге, ми наполегливо рекомендуємо всім відповідальним за моніторинг ринку особам надавати інформацію про недобросовісні практики в Комітет. В ЗМІ лунає багато тверджень про маніпуляції і зловживання на енергоринку, проте в АМКУ немає жодної заяви.
Перехід на нову модель енергетичного ринку є надзвичайно прогресивним кроком, який має забезпечити ринкове ціноутворення завдяки справжній економічній конкуренції. Проблеми, які існують сьогодні – це звичайна для перехідного періоду ситуація, через яку пройшли більшість успішних країн. Однак затягування із вирішенням цих питань може посіяти зневіру і надати аргументи прибічникам регуляції (в ній зацікавлені ті, хто думає, що зможе «відрегулювати» ціну на свою власну користь). Тому виконання рекомендацій Антимонопольного комітету є вкрай важливим та вчасним кроком для української енергетики та економіки в цілому.
З наданими рекомендаціями можна ознайомитися тут.
http://www.amc.gov.ua/amku/control/main/uk/publish/article/152603
 
 
Глава «Укренерго» анонсував підписання документів з ЄБРР і IFC про розвиток мереж і будівництві energy storages

НЕК «Укренерго» в рамках інвестиційного форуму RE: think. Invest in Ukraine підпише ряд документів з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC).
Як повідомив глава НЕК Всеволод Ковальчук на своїй сторінці в Facebook, меморандум з ЄБРР передбачає підготовку нового проєкту з розвитку мереж півдня Донецької області і розвитку мережі накопичувачів енергії (BESS, battery energy storages system) для регулювання частоти і потужності в енергосистемі України.
У свою чергу угода про технічну допомогу з IFC дозволить розробити механізм аукціонів для залучення приватних інвестицій у розвиток систем накопичення енергії в країні.
http://oilreview.kiev.ua/2019/10/29/glava-ukrenergo-anonsiroval-podpisanie-dokumentov-s-ebrr-i-ifc-o-razvitii-setej-i-stroitelstve-energy-storages/
 
 
Гончарук анонсував відхід від монополій у сфері енергетики та інфраструктури

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук розповів про те, що уряд планує у сфері енергетики та інфраструктури розвивати ринковий підхід замість монополії. Про це він заявив під час виступу на форумі RE:Think. Invest in Ukraine в Маріуполі, передає кореспондент УНН.
"Зміна моделей на певних ринках, які монополізовані – це енергетика, інфраструктура. Наш уряд буде стояти за ринкові реформи. Ми в усіх сферах: енергетика, інфраструктура та інші будемо сповідувати ринковий підхід. Це означає, що більшість проблем може бути вирішено, це питання якості, вартості та ціни може бути вирішено за допомогою конкуренції", - заявив він.
https://www.unn.com.ua/uk/news/1832688-goncharuk-anonsuvav-vidkhid-vid-monopoliy-u-sferi-energetiki-ta-infrastrukturi

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами