Українська енергетична інфраструктура: 17-23.02.2020

chelsea-wvusc5m-tm8-unsplash-w800h400

НКРЕКП зменшила фінзобов’язання Укренерго по «зеленому тарифу» перед «Гарантованим покупцем»


НКРЕКП затвердила зменшення майже на 1,7 млрд грн (27%) обсягу фінансових зобов’язань Укренерго по сплаті компенсації на відшкодування «зеленого» тарифу перед ДП «Гарантований покупець».  Таке рішення регулятор затвердив 11 лютого 2020 року.
В результаті загальна сума фінансових зобов’язань Укренерго перед «Гарантованим покупцем» у ІІ півріччі 2019 року становить 6,841 млрд грн з ПДВ.
Водночас Укренерго за зазначений період вже сплатило на користь держпіждприємства 7,272 млрд грн, тобто на 430 млн грн більше. Отже, Укренерго повністю розрахувалось з «Гарантованим покупцем» за 6 місяців 2019 р. по сплаті компенсації витрат на «зелений» тариф. Переплата 430 млн грн за згодою сторін врахована ДП «Гарантований покупець» як аванс за січень 2020 р.
Рішення Регулятора про коригування обсягів послуги ґрунтується на наданих 27 січня 2020 року «Гарантованим покупцем» актах коригування обсягів наданих послуг із забезпечення збільшення частки ВДЕ у липні-листопаді 2019 року, які підписані в тому числі НЕК «Укренерго».
Нагадаємо, що у ІІ півріччі 2019 року «Гарантований покупець» виставив Укренерго рахунків для сплати послуги зі збільшення частки ВДЕ на 9,153 млрд грн.
Нагадаємо, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів від 09.12.19 № 1003 ДП «Гарантований покупець» та постачальники універсальних послуг виконали коригування прогнозних обсягів електричної енергії, купленої постачальниками універсальних послуг у липні – листопаді 2019 року на фактичні дані, що стало підставою до здійснення коригування розмірів вартості послуг наданих цей період.
https://ua.energy/media/pres-tsentr/pres-relizy/nkrekp-zmenshyla-finzobov-yazannya-ukrenergo-po-zelenomu-taryfu-pered-garantovanym-pokuptsem/
 
 
Я буду порушувати питання зміни керівництва «Харківобленерго». Олексій Кучер
Це голова ХОДА заявив під час зустрічі з членами Координаційної ради Європейської бізнес-асоціації в Харкові.
Центральною темою розмови між керівником області та представниками великого бізнесу, що входять до ЄБА, стало створення сприятливого бізнес-клімату в області та залучення інвестицій. Відкриваючи зустріч, Олексій Кучер запропонував співбесідникам розповісти про конкретні проблеми, які виникають у них при веденні бізнесу в Харківській області.
«У нашої команди є велике бажання допомагати бізнесу – в межах своєї компетенції та своїх повноважень. Чим ми зараз і займаємося. На жаль, на сьогодні така допомога часто можлива лише в ручному режимі. Я тут для того, в першу чергу, щоб почути від вас, чим держава вам може допомогти», - сказав Олексій Кучер.
Спектр питань, які озвучували голові ХОДА, - максимально широкий: від відновлення виробництва цементу в Харківській області, роботи ДАБКу та перспектив ХАЗу до створення можливостей для дешевого кредитування великого бізнесу та боротьби з державними монополіями.
Зокрема, про проблеми, які створюють будівельному бізнесу обленерго та облгази, розповів керівник будівельної компанії «Житлобуд-2» Олександр Конюхов.
«З газом ми перестали працювати в принципі, тому що пройти частокіл забюрократизованих правил неможливо, масово відмовляємося від проєктів, де бере участь наш облгаз. З обленерго, на жаль, не можемо такого зробити. Але це ж абсурдна ситуація, коли ми капіталізуємо, виконуючи технічні умови, обленерго на багато мільйонів гривень і зобов'язані передати ці капіталовкладення приватній компанії безоплатно, в якій є ці гроші в тарифах на свій розвиток», - поділився Олександр Конюхов.
Голова ХОДА відзначив, що проблема обленерго йому добре відома.
«Сьогодні буду зустрічатися з головою Фонду держмайна України, який прибув з Києва в Харків. Я буду порушувати питання щодо зміни керівництва «Харківобленерго». Коли я інспектував цю організацію, то відверто повідомляв, що в нас вона асоціюється з осередком корупції. Ми знаємо ті «такси», які встановлені, ми знаємо, чому штучно затягаються процеси. Про все це ми знаємо», - сказав Олексій Кучер.
Він наголосив, що прагне реально змінити умови для ведення бізнесу в регіоні.
«Ми точно хочемо бути тією владою, яка не просто декларує, а вносить ці зміни та впроваджує їх у реальність», - підкреслив голова ХОДА.
https://kharkivoda.gov.ua/news/102213
 
  
Оператор ГТС України оголосив тендери на закупівлю електроенергії на 456 млн грн

ТОВ «Оператор ГТС України» оголосило закупівлю 260,1 млн кВт*год електроенергії для власних виробничих потреб на загальну суму 456 млн грн.
Про це повідомила пресслужба ОГТСУ.
Закупівля проводитиметься шістьма тендерними процедурами. Період постачання електроенергії передбачений на березень-грудень 2020 року обсягами від 13,5 до 94,5 кВт*год та очікуваною вартістю від 24 до 166 млн грн відповідно.
Кінцевий строк подання тендерних пропозицій – 17 березня 2020 року.
Електрична енергія використовується Оператором ГТС як для роботи електроприводних газоперекачувальних агрегатів (ЕГПА), так і для забезпечення функціонування промислових майданчиків, ГРС та офісів компанії. Наразі ТОВ «Оператор ГТС України» налічується 3 699 точок обліку електричної енергії, а загальний обсяг закупівлі електроенергії на 2020 рік складає 281,4 млн кВт*год.
http://oilreview.kiev.ua/2020/02/14/operator-gts-ukra%d1%97ni-ogolosiv-tenderi-na-zakupivlyu-elektroenergi%d1%97-na-456-mln-grn/
 
 
Ситуація на ринку електричної енергії вимагає негайних змін у Правилах ринку

У Міністерстві енергетики та захисту довкілля України під головуванням міністра Олексія Оржеля відбулася нарада за участю представників державних підприємств НАЕК «Енергоатом», «Оператор ринку», «Гарантований покупець», НЕК «Укренерго» щодо ситуації на ринку електричної енергії.
 Під час наради було проведено аналіз дій учасників ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобового ринку, починаючи з січня 2020 року, який засвідчив збільшення кількості випадків подання заявок на продаж електроенергії на РДН у торговій зоні «ОЕС України», у яких наявне суттєве зниження рівня заявлених цін та значне збільшення заявлених обсягів у нічні години доби, що може вказувати на ознаки маніпулювання ринком.
Такі дії окремих учасників ринку вкрай негативно впливають на ринок електричної енергії загалом, а також на виконання спеціальних обов’язків ДП «Гарантований покупець», який позбавлений можливості вчасно та в повному обсязі забезпечувати розрахунки з виробниками електричної енергії.
Згідно з вимогами постанови КМУ від 05.06.2019 № 483 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії», ДП «НАЕК «Енергоатом» забезпечує продаж 85% відпущеної електричної енергії ДП «Гарантований покупець». Зазначений напрям продажу є основним джерелом доходу та надходження грошових коштів для Компанії.
НАЕК «Енергоатом» неодноразово наголошувала, що для ліквідації спекулятивного викривлення ринку «на добу наперед» та балансуючого ринку необхідно внести зміни до Правил ринку шляхом встановлення коректних цінових обмежень та механізму ціноутворення під час врегулювання небалансів учасників ринку.
За підсумками наради було вирішено звернутися до Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з пропозицією негайно врегулювати критичну ситуацію на ринку електричної енергії шляхом прийняття необхідних змін до правил ринку з метою стабілізації попиту і пропозиції на ринку електричної енергії та запобігання отриманню спекулятивних надприбутків недобросовісними учасниками ринку.
Будь-яке зволікання або відтермінування вирішення зазначених питань призводитиме до виникнення та зростання збитків не лише ДП «НАЕК «Енергоатом», але й інших учасників ринку.
НАЕК «Енергоатом» закликає всіх учасників ринку електричної енергії утримуватись від маніпулятивних дій та дотримуватись одного з базових принципів функціонування ринку електричної енергії – добросовісної конкуренції.
http://www.atom.gov.ua/ua/press_centr-19/novini_kompanii-20/p/situacia_na_rinku_elektricnoi_energii_vimagae_negajnih_zmin_u_pravilah_rinku-45778
 
 
Енергетичне співтовариство надало зауваження до сертифікації Укренерго

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, має ухвалити остаточне рішення про сертифікацію ПрАТ "НЕК "Укренерго", врахувавши зауваження Енергетичного співтовариства. 
Про це йдеться у повідомленні співтовариства.
 "Сьогодні Секретаріат Енергетичного співтовариства опублікував свою думку щодо проекту рішення про сертифікацію українського оператора системи передач... Оператор системи передач не може бути сертифікований за моделлю відокремлення власності", - йдеться у висновках Секретаріату.
Cпівтовариство відзначає, що, відповідно до статті 9 Директиви про електроенергію, компанія має володіти активами з передачі електроенергії, однак Укренерго такими активами не володіє.
"НКРЕКП повинна прийняти остаточне рішення про сертифікацію протягом двох місяців, максимально враховуючи висновок Секретаріату", - зазначили у ЄС.
Як повідомлялося, 14 серпня 2019 року Укренерго подало документи до НКРЕКП для сертифікації як незалежного оператора системи передачі. Компанія на момент подання документів виконала дві з трьох умов для проведення сертифікації: корпоратизацію та здійснення анбандлінгу.
У жовтні НКРЕКП визнала, що ПрАТ "Укренерго" загалом відповідає вимогам щодо відокремлення і незалежності оператора системи передачі.
7 жовтня 2019 року Нацкомісією було схвалене попереднє рішення про сертифікацію Укренерго як незалежного оператора системи передачі.
НКРЕКП, ухвалюючи попереднє рішення про сертифікацію, заявляло, що прийняття остаточного рішення про сертифікацію НЕК можливе лише після того, як компанія внесе зміни до статуту, а також коли будуть внесені зміни до закону "Про ринок електричної енергії". Для внесення змін до статуту Міністерство фінансів має скликати загальні збори акціонерів компанії.
https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2875937-energeticne-spivtovaristvo-nadalo-zauvazenna-do-sertifikacii-ukrenergo.html
 
  
Гарантований покупець вчасно розрахувався за «зеленим» тарифом

Державне підприємство «Гарантований покупець» здійснило авансовий платіж виробникам електроенергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) за першу декаду лютого. 14 лютого 2020 року підприємство сплатило виробникам за «зеленим» тарифом 300 млн грн. Рівень розрахунків за першу декаду місяця — 33%. Джерелом для авансового платежу є кошти, які держпідприємство отримало від реалізації електроенергії на ринку «на добу наперед» (РДН). Зазначимо, що ПрАТ «НЕК «Укренерго» не перерахувало Гарантованому покупцю авансовий платіж за 10 днів лютого.
При цьому слід наголосити, що Гарантований покупець вчасно здійснив платіж відновлювальній генерації – за Порядком купівлі  електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, розрахунок відбувається до 15 числа відповідного місяця.
Крім того, Гарантований покупець продовжує розрахунки з ВДЕ за січень 2020 року. Підприємство сплатило за «зелену» енергію 300 млн грн. Розрахунок провели коштами, отриманими від Укренерго – компанія часткового погасила заборгованость перед Гарантованим покупецем за другу декаду січня, сплативши 300 млн грн із належних 472 млн грн.  Таким чином, сума виплат за «зеленим» тарифом за січень досягла 1,4 млрд грн, що становить понад 67%.
http://www.gpee.com.ua/main/news?id=274

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами