Українська альтернативна енергетика: 25-31.05.2020

630_360_1468825572-7119

На Кіровоградщині дала струм потужна сонячна електростанція


У Приютівці Олександрійського району Кіровоградської області запрацювала сонячна електростанція потужністю 9900 КВт.
Про це повідомляє CBN з посиланням на повідомлення холдингу «Агрoвіста» у Фейсбуці.
На загальній площі 24,6 гектара встановили 43 065 панелей. Для виробництва електричної енергії використовується фотоелектричний модуль фірми RISEN SOLAR TECHNOLOGY. Це особливо ефективна, фотоелектрична панель, яка вбирає не тільки видиме світло, але й невидиму частину сонячного спектру.
За рік станція здатна виробити 11 219 500 кВт/год та освітити 6000 квартир.
Будівництво сонячної електростанції було виконано в найкоротший термін — протягом 3 місяців.
https://cbn.com.ua/2020/05/18/na-kirovogradshhyni-dala-strum-potuzhna-sonyachna-elektrostantsiya-foto/
 
 
Рівненська ОДА підтримує інвесторів, які вкладають у відновлювану енергетику

Найбільша в області сонячна електростанція запрацює на Костопільщині. Її будує ТОВ «Теплоенерго Сервіс» на території Малолюбашанської ОТГ. Сьогодні голова Рівненської ОДА Віталій Коваль відвідав СЕС особисто.
Електростанцію зводять на 20 га індустріального парку, вона міститиме 5200 сонячних панелей та матиме потужність 1,8 мВт. У її спорудження інвестовано 1,8 млн євро.
 «Держава купує таку електроенергію у виробника за визначеним «зеленим тарифом». А завдання обласної влади - допомагати бізнесу на різних етапах будівництва потужностей. Тому підписав розпорядження про зменшення вартості оренди землі для інвестора. Відтепер і до моменту введення СЕС в експлуатацію ТОВ «Теплоенерго Сервіс» платитиме за користування ділянкою удвічі менше - 1,5% від її нормативної грошової оцінки. Зекономлені на оренді понад 400 тисяч гривень на рік інвестор зможе направити у розвиток СЕС чи прискорення будівництва», - відзначив голова ОДА Віталій Коваль.
Наразі «Теплоенерго Сервіс» проводить роботи щодо приєднання сонячної електростанції до Єдиної енергетичної системи. Зокрема завершується прокладання підземного кабелю до точки підключення, проходить сертифікація обладнання в НКРЕКП для заключення договору; заплановано продовження будівництва сонячної електростанції зі збільшенням потужностей до 6 мВт.
https://www.rv.gov.ua/news/rivnenska-oda-pidtrimuye-investoriv-yaki-vkladayut-u-vidnovlyuvanu-energetiku
 

Актуальна інформація щодо виплат за «зеленим» тарифом

З початку 2020 року державне підприємство «Гарантований покупець» придбало у виробників електроенергії за «зеленим» тарифом близько 3470 МВт•год електроенергії.
На 22 травня 2020 року на користь відновлювальної генерації  сплачено понад 5,7 млрд грн. При цьому, електроенергію січня і лютого сплачено на 100%. За «зеленим» тарифом за березень та квітень підприємство розрахувалося частково. Причина несвоєчасного виконання зобов’язань перед ВДЕ – заборгованість перед Гарантованим покупцем з боку ПрАТ «НЕК «Укренерго».
Як повідомлялося, НЕК «Укренерго» порушує порядок оплати послуг Гарантованого покупця з початку 2020 року. Компанія не здійснила жодного платежу на користь держпідприємства за послуги, надані у квітні та травні. Загальний борг НЕК «Укренерго» наразі складає 13,3 млрд грн, з яких:
● 0,4 млрд грн – за січень;
● 2,6 млрд грн – за лютий;
● 3,0 млрд грн – за березень;
● 5,9 млрд грн – за квітень;
● 1,4 млрд грн  – за травень.
Погашення заборгованостей з боку НЕК «Укренерго» є основним джерелом коштів для виконання зобов’язань Гарантованого покупця з оплати придбаної електроенергії.
https://www.gpee.com.ua/main/news?id=338
 
 
На Вінниччині шість громад одного району заробляють на енергії сонця і води

На Ямпільщині, що на півдні Вінницької області, набирає розвитку відновлювальна енергетика. Громади активно роблять ставку на використанні енергії сонця та води, яка дозволяє наповнювати сільські бюджети. На сьогодні в районі вже функціонує вісім сонячних електростанцій потужністю 16,64 МВт та чотири малих гідроелектростанції потужністю 0,916 МВт. Як повідомляє Ямпільська РДА, об’єкти відновлювальної енергетики розташовані на території Бушанської, Гальжбіївської, Порогівської, Цекинівської, Дзигівської та Петрашівської сільрад.
«У країні набирає розвитку відновлювальна енергетика. Не оминула така інновація і наш Ямпільський район, де останніми роками значно збільшились капіталовкладення в її розвиток, – йдеться у повідомлені. – Лише в минулому році на території Дзигівської сільської ради введено в експлуатацію сонячну електростанцію потужністю 5,6 МВт, обсяг інвестицій 40 млн. грн. Цього року завершена реконструкцію Дорошівської ГЕС потужністю 0,09 МВт, обсяг інвестицій 4 млн. грн».
Таким чином за 4 місяці цього року сонячними електростанціями вироблено біля 5 млн. кВт годин електричної енергії та 750 тис. кВт годин гідроелектростанціями. До кінця поточного року планується завершити реконструкцію Миронівської гідроелектростанції, потужність якої складає 0,09 МВт. Загалом на Вінниччині працює 44 потужних сонячних електростанції зі встановленою потужністю 143,1 МВт. Окрім того, діють 26 малих гідроелектростанцій встановленою потужністю 22 МВт, а також 4 когенераційні установки потужністю 3,5 МВт та 1 біогазова установка потужністю 1 МВт.
https://day.kyiv.ua/uk/news/200520-na-vinnychchyni-shist-gromad-odnogo-rayonu-zaroblyayut-na-energiyi-soncya-i-vody


УАВЕ просить Мінекоенерго та КМУ дослухатись до пропозицій інвесторів

Сьогодні енергетична система України перебуває в стані глибокої кризи. Ця криза є прямим наслідком запровадження неробочої моделі ринку електроенергії, ручного регулювання, впливу лобістських промислових груп та популістичних дій влади. 
 Міністерством енергетики та захисту довкілля було анонсовано плани якнайшвидше вирішити існуючі проблеми та підписати Меморандум про взаєморозуміння з виробниками ВДЕ. Проте процес перемовин затягується, і раніше оголошені строки підписання Меморандуму не виконуються. Крім того, наміри влади вирішити проблеми енергосистеми, що виникли через помилки регуляторної політики держави, коштом лише виробників ВДЕ є дискримінуючими.
Умови реструктуризації «зеленого» тарифу, визначені в урядовій редакції Меморандуму, є неприйнятними для інвесторів, особливо для тих, хто збудував об’єкти електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання (далі – СЕС). Такі умови не дозволять максимізувати економічний ефект від їх запровадження, оскільки кількість виробників ВДЕ, які погодяться на такі умови реструктуризації, складе щонайбільше 20 % від загального обсягу.
Українська асоціація відновлюваної енергетики (УАВЕ) є найбільшим об’єднанням виробників електроенергії з відновлюваних джерел, сумарна встановлена потужність об’єктів учасників якої складає близько 40% від потужності ВДЕ в Україні. В своєму листі до т.в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля Ольги Буславець та Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля УАВЕ запропонувала 2 сценарії реструктуризації «зеленого» тарифу, що описані нижче. Крім того, 12 іноземних інвесторів, частка потужностей яких складає близько 30% (діючі або в процесі будівництва), 21 травня 2020 року надіслали свої пропозиції владі, що фактично повністю співпадають с пропозиціями УАВЕ.  
2 сценарії щодо реструктуризації “зеленого” тарифу від УАВЕ:
Сценарій 1. Зменшення розмірів “зелених” тарифів для об’єктів електроенергетики, потужність яких в точці приєднання до електричних мереж перевищує 1 МВт, без пролонгації договорів купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом:
а) введених в експлуатацію до 1 січня 2020 року:
- для СЕС - на 10 відсотків;
- для об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії вітру (далі – ВЕС), – на 7,5 відсотків;
б) введених в експлуатацію після 1 січня 2020 року:
- для СЕС – на 5 відсотків;
- для ВЕС, введених в експлуатацію до 01.01.2021 – на 2,5 відсотків;
- для ВЕС, введених в експлуатацію з 01.01.2021 до 01.01.2023 – на 5 відсотків.
Сценарій 2. Зменшення розмірів “зелених” тарифів для об’єктів електроенергетики, потужність яких в точці приєднання до електричних мереж перевищує 1 МВт, з пролонгацією договорів купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом до 31.12.2031.
введених в експлуатацію з 1 січня 2017 року до 1 січня 2020 року:
- для СЕС, потужність яких в точці приєднання не перевищує 10 МВт – на 12,5 відсотків;
- для СЕС, потужність яких в точці приєднання перевищує 10 МВт – на 15 відсотків;
- для ВЕС – на 10 відсотків;
Пропозиції від іноземних інвесторів фактично є симбіозом описаних вище сценаріїв::
Зменшення розмірів “зелених” тарифів для об’єктів електроенергетики:
а) введених в експлуатацію до 1 січня 2020 року:
- для СЕС, потужність яких в точці приєднання не перевищує 10 МВт – на 12,5 відсотків, з пролонгацією договорів купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом до 31.12.2031
- для СЕС, потужність яких в точці приєднання перевищує 10 МВт – на 15 відсотків, з пролонгацією договорів купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом до 31.12.2031
- для ВЕС,– на 7,5 відсотків, без пролонгації договорів.
б) введених в експлуатацію після 1 січня 2020 року:
- для СЕС и ВЕС – на 2.5 відсотків;
- для ВЕС, введених в експлуатацію з 01.01.2021 до 01.01.2023 – на 5 відсотків.
При цьому, в рамках кожного зі сценаріїв, електрична енергія, не відпущена виробниками ВДЕ, які прийняли умови добровільної реструктуризації, внаслідок виконання команд оператора системи передачі, розраховуються за методикою, яка затверджується НКРЕКП, та оплачується таким Виробникам ВДЕ відповідно до положень Закону України «Про ринок електричної енергії» за ціною «зеленого» тарифу, встановленого для відповідного об’єкта електроенергетики Виробника ВДЕ. Тобто, без змін діючого законодавства.
Звертаємо увагу, що у пропонованій Урядом редакції Меморандуму мають бути чітко визначені механізм і строки погашення накопиченої заборгованості.
Інвестори ВДЕ розуміють, що 2020 рік є складним у зв’язку з пандемією коронавірусу та з розумінням ставляться до затримок платежів під час карантину на рівні майже 90%. Галузь не нараховувала штрафні санкції та пені, як передбачено у договорі, та готова продовжувати не нараховувати їх ще певний відрізок часу після пом’якшення карантинних заходів, до моменту стабілізації ринку, фактично кредитуючи енергоринок без відсотків, в національній валюті. Проте, для виконання інвесторами зобов’язань перед кредиторами, , заборгованість перед Виробниками ВДЕ повинна бути погашена в строк не пізніше 31.12.2020. При цьому ми очікуємо відображення у меморандумі конкретних заходів, що будуть вжиті органами державної влади задля погашення заборгованості та строків їх реалізації.
Крім погашення вже накопиченої заборгованості, вкрай важливо вже зараз налагодити регулярність поточних виплат, щоб стабілізувати грошовий потік інвесторів, які вже дуже скоро не зможуть забезпечувати кредитні зобов'язання.
Разом з тим, розуміючи тягар додаткового фінансового навантаження державних підприємств у зв’язку з відсутністю відповідальності у Виробників ВДЕ за небаланси, УАВЕ підтримує прискорення запровадження відповідальності за небаланси для Виробників ВДЕ, у тому числі які прийняли умови добровільної реструктуризації.
Пропозиції УАВЕ та іноземних інвесторів відображають позицію більшості учасників галузі ВДЕ, та дозволять залучити до підписання Меморандуму максимально велику кількість інвесторів та уникнути багатомільярдних втрат держави Україна від позовів інвесторів.
УАВЕ наголошує, що успішне підписання Меморандуму можливе лише за умови врахування позиції  більшості представників галузі ВДЕ, а не окремих її гравців, що представляють сектор вітроенергетики з часткою ринку близько 20%. Прийняття рішень щодо реструктуризації “зеленого” тарифу в односторонньому порядку, потягнуть за собою відповідні дії з боку інвесторів у ВДЕ. Це безперечно вплине не тільки на майбутню макроекономічну ситуацію в країні, але практично зупинить інвестиції й в інші галузі економіки України, як від іноземних, так і від національних інвесторів.
https://uare.com.ua/novyny/719-uave-zvertaetsya-do-minekoenergo-z-propozitsiyami-po-restrukturizatsiji-dogovoriv.html

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами