Українська альтернативна енергетика: 07-13.09.2020

2143477

Міненерго та Держенергоефективності розроблено законопроект щодо запровадження прозорого ринку торгівлі твердим біопаливом

Міненерго та Держенергоефективності спільно із Біоенергетичною асоціацією України розроблено законопроект щодо розвитку прозорого ринку торгівлі твердим біопаливом в Україні.
Інформує Міненерго.
Зокрема, законопроектом передбачається:
·                     створення ринкового механізму торгівлі біопаливом — СЕТ;
·                     покладення обов’язку поступово здійснювати торгівлю біопаливом через СЕТ на визначених суб’єктів господарювання;
·                     затвердження вимог до якості біопалива, яке реалізовується через СЕТ;
·                     введення адміністративної відповідальності за порушення вимог щодо здійснення торгівлі твердим біопаливом.
 Наголошується, що впровадження єдиного прозорого ринку торгівлі біопаливом дасть можливість використати значний потенціал вітчизняної біоенергетики для зменшення імпортозалежності країни.
Йдеться про те, що Україна має значні ресурси для забезпечення заміщення природного газу місцевим біопаливом, зокрема, цей потенціал становить завдяки:
·                     енергетичним культурам — ≈ 20 млрд куб. м;
·                     відходам сільського господарства — ≈ 9,3 млрд куб. м.:
http://oilreview.kiev.ua/2020/09/03/minenergo-ta-derzhenergoefektivnosti-rozrobleno-zakonoproyekt-shhodo-zaprovadzhennya-prozorogo-rinku-torgivli-tverdim-biopalivom/


Біогазова електростанція в Дніпрі: як працює унікальна споруда

Єдина біогазова станція в Дніпрі. На правобережному полігоні її використовують уже півроку. Вона відкачує шкідливий біогаз і переробляє його в електроенергію.
Про це Дніпровська панорама дізналася з сюжету ДніпроTV.
Свердловини розташовані по всій території полігону, саме через них відкачується біогаз, який виділяється під час розкладання відходів. Звалищний газ, який виділяється - це суміш метану та інших газів, серед яких - сполуки сірки. Їх суміш шкідлива і для організму людини. Біогаз, який виділяється на сміттєвому полігоні твердих побутових відходів, відкачується зі свердловин і транспортується по трубах до газових фільтрів, а далі переробляється в електроенергію.
Крім виробництва зеленої електроенергії, станція дегазації дозволить вирішити екологічні питання - значно знизити викиди шкідливих речовин в навколишнє середовище, мінімізує ризик виникнення пожеж на звалищі і зменшить викиди вуглекислого газу. Потужність станції 1 мВт.
В Україні біогазових установок - близько 15. Станція, яка цілодобово працює в Дніпрі, - одна з найбільш потужних і сучасних.
https://dnpr.com.ua/sobytija/biogazovaja-jelektrostancija-v-dnepre-kak-rabotaet-unikalnoe-sooruzhenie-video/
 
 
Рада схвалила в першому читанні пільговий режим ввезення обладнання для випуску електромобілів до 2028 року

Верховна Рада України схвалила ряд фіскальних стимулів розвитку електротранспорту в Україні, зокрема, звільнення від сплати податку на додану вартість (ПДВ) і ввізного мита з 2021 до 2028 року обладнання та комплектуючих для власного виробництва електротранспорту (легкові авто, електробуси, електрогрузовікі і спецавто).
Відповідні законопроекти про внесення змін до Податкового (№3476) і Митний (№3477) кодекси з метою стимулювання розвитку галузі електротранспорту прийняті в першому читанні відповідно 316-ю і 308-ма голосами народних депутатів при необхідних 226, пише Інтерфакс-Україна.
Пропонована пільга не поширюватиметься тільки на обладнання для виробництва тролейбусів, оскільки їх випуск вже налагоджений в Україні.
Крім цього, законопроектом №3476 пропонується до 31 грудня 2033 року звільнити від сплати податку на прибуток підприємства електротехнічної промисловості, які реалізують електродвигуни для виробництва електротранспорту (за винятком тролейбусів), літій-іонні акумулятори, зарядні пристрої, а також підприємства автопрому, реалізують електрокари власного виробництва.
Разом з тим законопроектом пропонується продовжити або розширити пільги для імпортерів і покупців електромобілів.
Пропонується, зокрема, продовжити до 31 грудня 2025 року звільнення від сплати ПДВ операцій із ввезення і / або постачання легкових електромобілів (в даний час пільга діє до кінця 2022 року).
Покупців електромобілів до 31 грудня 2030 року також ще пропонується звільнити від сплати внеску на обов'язкове пенсійне страхування, надати податкову знижку по сплаті податку на доходи фізосіб, але ввести ці норми з 1 січня 2026 року.
У пояснювальній записці до законопроектів констатується достатній промисловий потенціал України для виробництва електротранспорту. Зокрема, є п'ять автобусних заводів, завод вантажних авто, потужності з випуску 300 тис. Легкових авто на трьох заводах.
Однак в даний час держава стимулює імпорт електромобілів, а не їх виробництво. Зокрема, з 1 січня 2016 роки не стягується ввізне мито, продовжено до 2022 року звільнення від сплати ПДВ, ставка акцизу встановлена ​​на рівні 1 євро на 1 кВт / год ємності електроакумуляторів.
"Введення пільгового оподаткування збільшило ввезення електромобілів з 1706 в 2016 році до 7542 одиниць в 2019 році, проте на ринку домінують старі електромобілі (93% в 2019 році)", - констатують автори документів.
Напередодні міністр інфраструктури України Владислав Криклій підкреслив, що Кабінет міністрів і Верховна Рада повинні створювати умови для поширення електромобілів в Україні та розвитку належної інфраструктури.
"Станом на кінець липня 2020 року в Україні зареєстровано вже майже 23 тисяч електромобілів і трохи більше гібридів, які разом складають близько 46 тисяч авто. Національної транспортної стратегії до 2030 року передбачено стимулювання використання електромобілів. Найближчим часом ми плануємо оновити її положення, в тому числі щодо використання міського електричного транспорту ", - зазначив він.
https://cfts.org.ua/news/2020/09/02/rada_odobrila_v_pervom_chtenii_lgotnyy_rezhim_vvoza_oborudovaniya_dlya_vypuska_elektromobiley_do_2028_goda_60551

 
За шість місяців 2020 року підключено понад 7 тисяч приватних сонячних електростанцій, – ДТЕК Мережі

За результатами першого півріччя 2020 року загальна кількість приватних сонячних електростанцій підключених до операторів систем розподілу (ОСР) ДТЕК Мережі складає 7220 об’єкта, це 28% від загальної кількості просьюмерів в Україні. За перші шість місяці до мереж ОСР було підключено 1330 нових сонячних електростанцій. Про це повідомила прес-служба ДТЕК Мережі.
В прес-службі оператора системи розподілу повідомили, що Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України відзвітувало про 25,6 тис встановлених приватних СЕС в Україні за результатами другого кварталу 2020 року. Майже третину від всіх просьюмерів в Україні (7220 приватних СЕС) підключено до мереж операторів системи розподілу ДТЕК Мережі.
"В Україні кількість домашніх сонячних електростанцій кожного року зростає мінімум вдвічі. Цей світовий тренд вже повсякденність для нашої країни. ДТЕК діє в інтересах України та забезпечує вільний доступ до елекроінфраструктури для всіх клієнтів. За результатами другого кварталу до операторів систем розподілу ДТЕК Мережі підключені 7220 приватних СЕС, що в 2 рази більше, ніж минулого року", – зазначив Іван Гелюх, генеральний директор ДТЕК Мережі
В компанії заявляють, що найбільше приватних сонячних електростанцій підключено в Дніпропетровській області.
"Станом на 1 липня 2020 року в Дніпропетровський області встановлено 3 398 приватних сонячних електростанцій, 785 з них підключені в цьому році", - йдеться в повідомленні.
Зазначимо, що станом на 1 липня 2020 року:
• Київобленерго – 297 нових СЕС, загальна кількість – 2082;
• Одесаобленерго – 126 нових СЕС, загальна кількість – 1071;
• ДТЕК Донецькі Електромережі – 109 нових СЕС, загальна кількість – 473;
• ДТЕК Київські Електромережі – 15 нових СЕС, загальна кількість – 196.
https://www.obozrevatel.com/ukr/economics/za-shist-misyatsiv-2020-roku-pidklyucheno-ponad-7-tisyach-privatnih-sonyachnih-elektrostantsij-dtek-merezhi.htm
 
 
Удосконалення умов державної підтримки ВДЕ: перші результати

1 серпня 2020 року набрав чинності Закон № 810-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії». Гарантований покупець підбиває підсумки першого місяця роботи за новими правилами. 
Підприємство очікувало, що завдяки імплементації Закону № 810-ІХ покращиться ситуація з оплатою придбаної електроенергії та розраховувало на стабілізацію в енергетиці. Попередні результати роботи у серпні свідчать про справдження прогнозів та оптимістичний тренд розвитку сектору.
Досягнуті результати:
● Гарантований покупець продовжує здійснення планових платежів на придбану за «зеленим» тарифом електроенергії у визначені законодавством терміни;
● підприємство значно збільшило обсяги розрахунків з виробниками ВДЕ – 100% за 20 днів серпня;
● підприємство активно готується до запуску пілотного аукціону з продажу «зеленої» електроенергію за двосторонніми договорами.
Загалом з моменту набрання Законом чинності Гарантований покупець сплатив за «зеленим» тарифом 3,3 млрд грн.
Водночас, натепер залишаються невирішеними питання: 
● змін до законодавства, які дозволять провести пілотний аукціон з продажу «зеленої» електроенергію за двосторонніми договорами;
● повної оплати НЕК «Укренерго» Послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, яку надає Гарантований покупець;
● визначення джерел для погашення 40% заборгованості перед ВДЕ у 2020 році;
● розробки та імплементації механізмів протидії можливим маніпуляціям на ринку електроенергії тощо.
 Нагадаємо, що Закон покликаний реалізувати ключові положення Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та інвесторами у ВДЕ. Документ передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ВДЕ, запровадження повної відповідальності за небаланси для виробників «чистої» електроенергії з 2022 року (50% у 2021 році) тощо. 
Підприємство продовжує виконувати покладені на нього обов’язки та забезпечує державну підтримку виробників електроенергії з відновлюваних джерел.
https://www.gpee.com.ua/main/news?id=419
 
Держенергоефективності, ДІФКУ та угорська компанія планують співпрацювати у геотермальній енергетиці

Т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура, директор представництва ДІФКУ у м. Львів Андрій Борис та директор угорської компанії «Тріосан Холдінг» Олександр Кунців обговорили перспективи розвитку геотермальної енергетики в Україні.
Як відомо, в Україні існують ресурси геотермальної енергії. Зокрема, західні регіони є перспективними для такого виду діяльності. Це також підтверджено дослідженням, яке проводили фахівці Національного енергетичного агентства Ісландії.
«Попри прогрес у впровадженні «зелених» проєктів за останні кілька років, питання розвитку геотермальної енергетика потребує належної уваги. Тому для нас цінним є досвід та інвестиції країн ЄС, у т.ч. Угорщини у цій сфері», - повідомив т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура.
Під час зустрічі сторони приділили особливу увагу  законодавчому підґрунтю для реалізації проектів у геотермальній енергетиці в Україні. Інвестори, які планують працювати у цій сфері, зможуть реалізувати «чисту» енергію або за «зеленим» тарифом до 2030 р., або за ціною, визначеною на «зелених» аукціонах строком на 20 років.
За підсумками зустрічі укладено тристоронній Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між Держенергоефективності, ДІФКУ та угорською компанією «Тріосан Холдінг».
Відповідно до Меморандуму сторони будуть співпрацювати та обмінюватися інформацією щодо впровадження інноваційних підходів  виробництва електричної та теплової енергії з геотермальних джерел.
Також сторони працюватимуть над аналізом та удосконаленням законодавства, сприятимуть покращенню інвестиційної привабливості цих секторів та розробці спільних проектів.
https://saee.gov.ua/uk/news/3463
 
 
Фіни готові допомогти українським підприємцям встановлювати «зелені» станції

Україні стартував збір заявок на отримання фінансування на реалізацію проектів енергоефективності та відновлюваної енергетики.
Гранти надаватиме Фінсько-український трастовий фонд, передає dn.gov.ua. 
Допомогу отримають проекти з розробки технічно-економічного обґрунтування модернізації системи централізованого теплопостачання; проведення оцінки використання альтернативних видів палива теплопостачання; визначення потенціалу для проектів з виробництва енергії з біомаси; реконструкція гарячого водопостачання з використанням геотермальних теплових насосів; розробка ТЕО термомодернізації громадських будівель; встановлення індивідуального теплового пункту; дослідження потенціалу звалищного газу; будівництво сонячної електростанції на даху школи; ТЕО для міських стічних вод (потенціал виробництва біогазу ); ТЕО будівництва ТЕЦ на біопаливі; попереднє ТЕО заходів з енергозбереження для комуненерго; розробки плану системи централізованого теплопостачання з урахуванням тенденції до відключень; реконструкція школи.
Фінансування зможуть отримати демонстраційні проекти малих та середніх підприємств для державної та приватної сфери. Заявникам необхідно зробити власний внесок у проект, при цьому витрати на технічну допомогу, зокрема, консалтинг, програмне забезпечення, можуть компенсуватися повністю: до 100% вартості.
Закупівлі повинні бути прив'язані до фінської частки, що означає, що кожен проект повинен мати інтерес у Фінляндії у формі консалтингу, поставок або інвестицій. Рівень фінської частки становить щонайменше 30% від загальної вартості проекту. Вибраними консультантами є, головним чином, компанії, зареєстровані у Фінляндії.
Закупівлі, пов'язані з діяльністю, що підлягає фінансуванню, здійснюються у відповідності до Рекомендацій щодо закупівель НЕФКО. Є можливості поєднання грантів з іншими фінансовими інструментами НЕФКО - позики в Investment Fund loans, Facilities for Cleaner Production, Energy Saving Credits.
Додаткову інформацію про Програму можна отримати за посиланням, або у Андрія Левконюка - керівник групи Трастового фонду, (Україна) за телефоном +380976405390 або електронною адресою futf@u-t-a.co.uk.
Заповнені заявки необхідно надсилати (укр. та англ. мовами) в електронній формі на resinvestua@gmail.com та finland.trustfund.proposals@gmail.com.
https://ecotown.com.ua/news/Fini-gotovi-dopomogti-ukrainskim-pidpri-mtsyam-vstanovlyuvati-zeleni-stantsii/

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами