Про віялові відключення електрики, втрати від обстрілів та дефолт.

Знімок екрана 2022-11-07 105939

Чи треба купувати генератори, яку мету ставить Росія, як захистити електростанції та якої шкоди вже завдано. Forbes вибрав головне з інтервʼю генерального директора ДТЕК Максима Тімченка для ЕП.
Росія другий тиждень поспіль обстрілює українську енергетичну інфраструктуру. За цей час пошкоджено енергообʼєкти 11 областей і Києва, зруйновано 30% української енергетики. Обстріли спричиняють масові відключення електроенергії по всій країні.
Під прицілом РФ – підстанції та теплові електростанції, дві третини яких належать ДТЕК. Неодноразово обстріляні Бурштинська та Ладижинська ТЕС компанії.
Яких втрат зазнала найбільша приватна енергокомпанія країни, як оцінює збитки та що робить, щоб захистити свої станції? Forbes вибрав головне з інтервʼю генерального директора ДТЕК Максима Тімченка.
Про втрати
За три дні обстрілів, 10, 11 та 13 жовтня, втрати близько 400 млн грн.
Сьогодні не може працювати наша Ладижинська станція на Вінниччині, де було завдано ударів. Ми працюємо, сподіваємося повернути її до життя.
На тимчасово окупованих територіях Україна втратила три теплові електростанції: Вуглегірську, Луганську і Запорізьку ТЕС. Найбільший удар по потужності – це Запорізька атомна електростанція. Разом – це до 10 000 МВт із 52 000 МВт потужності в країні.
Про мету Росії
Росіяни завдають удари не по генерувальних потужностях, а по системах звʼязку з енергосистемою.
Бʼють по відкритих розподільчих пристроях, трансформаторах, перемикачах, щоб станцію, яка може виробляти електроенергію, було неможливо зʼєднати з обʼєднаною енергосистемою. Ключові цілі – це трансформаторні високовольтні підстанції «Укренерго» та обладнання видачі потужності на теплових електростанціях.
Коли розбивають вузлові підстанції, то в одному регіоні виходить профіцит, а в іншому – дефіцит.
З радянських часів побудовані обʼєднані енергосистеми: якщо пропадає десь одна генерація, її має підхопити інша. Тобто все закільцьовано. Думаю, російських військових консультують їхні енергетики, і вони пояснюють, як завдати максимальної шкоди енергосистемі.
Про дефіцит електрики
Середнє навантаження в системі – 11 000 МВт. Загальна потужність – 50 000 МВт, навіть віднявши 10 000 МВт, маємо 40 000 МВт.
Власних потужностей для проходження зими та для нормальної роботи достатньо. Проблема – це удари по інфраструктурі, яка дозволяє давати цю потужність.
Чому були віялові відключення? Тому що потужність, яку можна виробити, ми не можемо видати в мережу.
Вважаю, що в нас не може бути якогось Армагеддону, ситуації, що все розібʼють і все згасне. По-перше, у нас є «Укргідроенерго». Важливу роль балансування відіграє гідроелектростанція. По-друге, тими лініями, якими йшов експорт електроенергії в ЄС, може здійснюватися й імпорт.
З огляду на те, як ми проявили себе і як проявила себе система з точки зору стійкості, у мене є впевненість, що ми впораємося з цими викликами. Знову ж таки, у звʼязці з військовими.
Проте я б не хотів вселяти якийсь помилковий спокій. Ми живемо в найвищій невизначеності. І, відверто, якщо в людей є можливість купити генератор, то краще купувати. Якщо тверезо дивитися на ситуацію, яка зараз відбувається, краще мати резервні потужності.
Про відновлення і захист енергетичної інфраструктури
Ми провели ревізію критичних обʼєктів, і ще раз розповіли військовим, що ми вважаємо важливим захистити. Сподіваємося, будуть ухвалені рішення.
У нас є програма «Бастіон». По всіх наших електростанціях ми будуємо захисні споруди, умовно, бетонні блоки, які огороджують трансформатори від удару й осколків. Проте якщо це пряме попадання, жодні блоки не допоможуть. Я дуже покладаюся на ППО.
Паралельно відновлюємо станції після обстрілів. Найболючіше місце – автотрансформатори. Виробництво автотрансформатора займає 6–9 місяців. У нас немає цих 6–9 місяців. У нас і місяця немає.
Шукаємо вживане обладнання на вугільних теплоелектростанціях у Європі, яке ми можемо знімати і перевозити сюди. Можна складати якісь тимчасові схеми, але вони не можуть працювати на постійній основі.
Про дефолт
Ми не плануємо оголошувати дефолт. У нас погашення боргу і великі виплати припадають на 2024–2027 роки. Сьогодні ми говоримо про наявність фінансових ресурсів для виплати відсотків. Тобто дефолт по відсотках оголошувати ми не плануємо.
Переважна більшість кредиторів ставиться з розумінням. Поки ми обслуговуватимемо борг і виконуватимемо контрактні зобовʼязання, у кредиторів немає жодних підстав повертати борги або якось негарно поводитися щодо компанії. Сьогодні ми – і компанія, і Україна – в тій ситуації, де нам потрібна допомога від кредиторів, а не якісь вимоги й агресивні дії щодо нас.

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами