Залежність від викопного палива фінансує путінську машину війни. Звернення

№2_(46)_БАЛАНС ЕНЕРГЕТИКИ_(Лютий)

Українські активісти та активістки вимагають покінчити зі світовою залежністю від викопного палива, яка фінансує путінську машину війни
Понад 450 організацій з 49 країн світу закликають уряди, компанії та установи світу дивестувати активи, припинити торгівлю і накласти повне ембарго на нафту, газ та вугілля з росії, а також якнайшвидше відмовитися від нафти, газу та вугілля заради глобального миру.

4 березня 2022 року сотні організацій виголосили солідарність з українцями у колективному заклику всіх урядів світу про закінчення виробництва викопного палива раз і назавжди. путін використовує гроші з продажу нафти і газу, щоб вести війну в Україні, нарощувати військовий потенціал та застосовувати паливний терор з розпалюванням ворожнечі.

Ця війна - це не тільки бій за свободу самої України, але і за увесь світ. У листі, ініційованому українськими кліматичними організаціями, зазначається, що війна проти України є серйозним порушенням прав людини, міжнародних законів та глобального миру та фінансується прибутками за газ і нафту, які і є головним рушієм путінської машини війни. 40% федерального бюджету росії - це саме нафта і газ, які складають до 60% російського експорту. Навіть зараз росія і досі отримує дохід від продажу своїх нафти, газу та вугілля.

Підписанти закликають уряди негайно зробити все можливе, щоб зупинити путіна, відновити мир і закінчити руйнівну війну проти України.
Уряди у цей надскладний час повинні об’єднатися для порятунку України, миру та переведення світу на чисту і безпечну відновлювальну енергетику у швидкий і справедливий спосіб.

Це також означає завершення всіх торговельних відносин та вилучення усіх інвестицій з «Газпром», «Роснєфть», «Транснєфть», «Сургутнєфтєгаз», «ЛУКОЙЛ», «Російське вугілля» та інші, припинення будь-яких фінансових сервісів для російських енергетичних компаній, які працюють у вуглевидобувній та нафтогазових сферах у всьому світі.

Світлана Романко, кліматична активістка та юристка з України, говорить: “ця жахлива війна, від якої в нашій країні вже вісім довгих днів гинуть люди, є результатом сліпого західного толерування актів агресії та тиску росії впродовж багатьох років та неконтрольованої залежності від російських нафти і газу. Ми закликаємо всі уряди, компанії та фінансові установи негайно дивестувати активи, припинити торгівлю і накласти повне ембарго на нафту, газ та вугілля з росії. Ми хочемо справедливості і миру. Ми хочемо перемоги. Ми не хочемо більше воєн. Викопне паливо стало зброєю масового знищення. Світ має перейти на чисту та безпечну енергію з відновлюваних джерел».

Роман Шахматенко, заступник міністра захисту навколишнього середовища України, коментує: “ми маємо припинити бути байдужими та змінитись. Ми повинні перестати використовувати нафту, газ та вугілля. Ми не маємо порушувати норм міжнародного права. Потрібно притягти до відповідальності тих, хто це робить”.

Організації, що підписалися, підкреслюють, що необхідно не просто замінити російське викопне паливо, зокрема, газ, паливом з інших країн,зокрема, скрапленим природним газом, а вимагати негайної зупинки подальшого розповсюдження викопних палив. Держави та люди світу повинні швидко і справедливо відмовлятися від усього викопного палива.

Вимога припинити залежність від викопних палив звучить якраз після того, як Генсек ООН відреагував на звіт МГЕЗК, що вийшов цього тижня, сказавши “викопне паливо — це глухий кут для планети, для людства, так само як і для економік”. Цей звіт гостро наголошує, що світова здатність адаптуватися до зміни клімату доходить до межі і стає очевидною потреба різкого скорочення викидів.

Відмова від викопних палив, відповідальних за 86% викидів СО2, лише за останнє десятиліття, має стати основним пріоритетом держав, які стикаються з подвійною загрозою - кліматичною, і безпековою. Крім того, досі немає міжнародних механізмів щодо заборони виробництва викопних палива та для обговорення урядами шляхів переходу на 100% енергії з відновлюваних джерел.

Тому організації, що підписали листа, так само наполягають на Всесвітньому договорі про нерозповсюдження викопного палива та підтримку Beyond Oil and Gas Alliance.
Лист підписали організації з 49 країн, серед яких CAN International, World Council of Churches, Center for International Environmental Law, Climate Reality Project, Christian Aid, Rainforest Action Network and 350.org.
Деякі українські активісти/ки та експерти/ки також надали свої коментарі.

Євгенія Засядько, керівниця відділу клімату Центру екологічних ініціатив “Екодія”: “продовжувати будь-які відносини з росією означає підтримувати війну в Україні, вбивство дітей, жінок та чоловіків на вулицях мирних міст. Минулого тижня життя 44 мільйони людей було зруйновано. Це переломний момент, у який Європа має відмовитися від російського викопного палива та припинити будь-яку співпрацю та підтримку проєктів у сфері викопного палива”.

Наталія Андрусевич, голова правління ресурсно-аналітичного центру “Суспільство та довкілля”: “росія вбиває. Не купуйте нічого у росії, у тому числі нафту і газ. Світова залежність від копалин підштовхує деякі країни до мовчання чи сумнівів щодо того, як реагувати на російську агресію в Україні”.

Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики Центру екологічних ініціатив “Екодія”: “росія чітко показала, що газ - це перехідне паливо для війни. Саме час заборонити російське викопне паливо - вугілля, нафту та газ, яке буквально фінансує війну. Одна з моїх надій на майбутнє відновлення України це те, що уряд та наші міжнародні партнери підтримуватимуть лише стійкі рішення та чисту енергію та не повертатимуться до залежності від копалин”.

Ольга Бойко, координаторка мережі CAN у регіоні Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії, експертка ГО “Екодія”: “Я сподіваюся, світ почує наше послання ясно та чітко — немає кращого часу відмовитися від викопного палива та перестати купувати російське вугілля, нафту та газ, ніж зараз. Українська громадськість закликає всі країни-інвестори розплющити очі. Гроші від вугілля, нафти та газу живлять цю війну. Виведіть свої частки з російських бізнесів у сфері викопного палива та сплануйте негайне прискорення справедливого переходу на відновлювані джерела енергії”.

Роман Ніцович, директор з досліджень, “Діксі Груп”: “ми попереджали наших західних партнерів: уряди, компанії та експертів, що російська енергетика використовується як зброя і що глибока залежність від російських поставок несе у собі ризики. Зараз є більше розуміння, що прибуток від експорту російських нафти та газу використовувався переважно для збагачення еліт, лояльних до путінського режиму, та нарощування військової сили. На жаль, це розуміння Заходу далося жахливою ціною життів українців та українок. Тому так важливо змусити агресора припинити війну. Відмова від купівлі російського викопного палива буде одним із найсильніших заходів”.

Юлія Пашковська, виконавча директорка ГО “Еколтава”, членкиня правління CAN EECCA та Української кліматичної мережі: “люди не повинні гинути через викопне паливо. Життя людей і незалежність держав набагато дорожчі за газові труби і нафтодолари. Війна росії з Україною - це сумне підтвердження того, що ми маємо якнайшвидше побудувати світ на 100% відновлюваної енергії. Ми сподіваємося, що Європа та світ підтримають нас. Ми хочемо жити у демократичній країні, а не в тоталітарній”.

https://ua-energy.org/uk/posts/zalezhnist-vid-vykopnoho-palyva-finansuie-putinsku-mashynu-viiny-zvernennia

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами