ЄЦБ: новий Економічний бюлетень із публікаціями про кліматичну політику, зелені інвестиції та стійкий розвиток

Андрій Гонта, директор ТОВ "БФСЕ ГРУП"
ЄБЦ 8
Європейський центральний банк (ЄЦБ) представив черговий випуск Економічного бюлетеня, в якому опубліковано статті та дослідження про вплив кліматичної політики, необхідність зелених інвестицій та впровадження інноваційних фінансових інструментів для сталого розвитку.


Перетин кліматичної політики та геоекономічної фрагментації

У звіті «Перетин політики кліматичного переходу та геоекономічної фрагментації» наведено результати дослідження, яке аналізує, як дві глобальні тенденції — нагальна необхідність кліматичного переходу та зростання геоекономічної фрагментації — перебудовують світову економіку. Нескоординована кліматична політика, наприклад, субсидії в США в рамках Закону про зниження інфляції (IRA), створює нові ланцюжки поставок екологічно чистої продукції, що збільшує напругу з ЄС. Торговельні обмеження на критично важливі мінерали, такі як літій і кобальт, загрожують уповільнити впровадження зелених технологій. Крім того, наступ глобальної координації може призвести до гонитви субсидій, посилення протекціонізму і навіть торговельних війн. ЄЦБ наголошує на необхідності створення міжкраїнних таблиць «витрати-випуск» (ICIO) для оцінки макроекономічного впливу такої політики.


Інвестиції в зелене майбутнє

Робочий документ «Інвестування в зелене майбутнє Європи» оцінює потреби в зелених інвестиціях, які становлять від 2,9% до 4% ВВП Євросоюзу щорічно до 2030 року — це понад 520 млрд євро на рік. Основні напрямки інвестицій включають модернізацію енергетичної інфраструктури, будівництво зарядних станцій для електромобілів та впровадження технологій уловлювання вуглецю. якщо на зростання зелених інвестицій останнім часом, їх рівень залишається недостатнім для досягнення кліматичних цілей до 2030 року. Основним джерелом фінансування має стати приватний сектор, проте державна підтримка також необхідна. ЄЦБ рекомендує порушити адміністративні бар’єри, створити кредитні лінії для МСП та посилити професійну підготовку в секторах відновлюваної енергетики та енергоефективності.


Зобов'язання, пов'язані з кліматом

Робочий документ «Зобов’язання, пов’язані з кліматом» представляє модель ціноутворення для цих фінансових інструментів, яка коригує виплати залежно від кліматичних показників, таких як зниження викидів CO2. Наприклад, Німеччина та Франція вже експериментують із випуском таких облігацій, що стимулює залучення інвестицій у зелені технології. Ці зобов’язання знижують вартість боргового фінансування на 20–30% для країн, які демонструють прогрес у сталому розвитку, і надають інвесторам механізм хеджування кліматичних ризиків. Протест демонструє глобальні стандарти та низьку ліквідність ринку залишаються ключовими викликами для їх широкого поширення.

Вплив торгових систем квотами на викиди на європейські інвестиції
Вплив торгових систем квотами на викиди на європейські інвестиції

Дослідження ЄЦБ щодо системи торгівлі квотами на викиді (EU ETS) охоплює період з 2003 по 2019 роки і показує, що підвищення ціни на вуглець з 5 до понад 30 євро за тонну тимчасово стимулювало інвестиції в енергоємних галузях, таких як металургія та хімічна промисловість. Протест запровадження Механізму коригування вуглецевих кордонів (CBAM), як йдеться в документі, дозволив захистити європейські компанії від недобросовісної конкуренції та компенсувати ці витрати. У звіті наголошується про необхідність прискорення впровадження коротких зелених технологій для мінімізації економічних втрат та посилення енергетичної незалежності Європи.
Зобовязання, повязані з кліматом
https://www.ecb.europa.eu/pub/economic-bulletin/html/index.en.html

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами