Андрій Гонта, директор ТОВ "БФСЕ ГРУП"
Європейська комісія представила Угоду про чисту промисловість («Чиста промислова угода», Clean Industrial Deal), в якій представлено ряд заходів, спрямованих на прискорення декарбонізації при одночасній підтримці виробництва в Європі та вирішенні ключових проблем, включаючи зміну клімату, конкурентоспроможність промисловості та залежність від критично важливої сировини.«Чиста промислова угода» стала продовженням угоди «Зелена угода» (European Green Deal, прийнята у 2020 році), але акцентує увагу на підтримці промисловості та підвищенні конкурентоспроможності ЄС. «Зелена угода» ставила перед собою широкі цілі щодо переходу до сталої економіки, включаючи розвиток відновлюваних джерел енергії, підвищення енергоефективності, скорочення викидів і перехід до циркулярної економіки, але вона не включала повноцінну промислову стратегію для переходу на більш чисті виробничі процеси. «Чиста промислова угода» заповнює цю прогалину, пропонуючи конкретні заходи для модернізації європейської промисловості.
В рамках нової угоди планується посилити вже існуючі закони та ініціативи, запропоновані в Індустріальному плані «Зеленої угоди» (Green Deal Industrial Plan), включаючи реформу ринку електроенергії, підтримку виробництва чистих технологій та забезпечення стабільних поставок критично важливих сировинних матеріалів.
Нова програма включає комплекс заходів для підтримки двох ключових секторів: енергоємних галузей та чистих технологій (Clean Tech).
1. Підтримка енергоємних галузей:Зниження витрат на енергію через реалізацію Плану доступної енергії (Affordable Energy Action Plan);
Прискорення впровадження відновлюваних джерел енергії та електрифікації промислових процесів;
Завершення внутрішнього енергетичного ринку ЄС шляхом створення фізичних інтерконекторів;
Зниження залежності від імпорту викопного палива.
2. Розвиток сектору чистих технологій (Clean Tech):Введення критеріїв сталості, надійності та виробництва в ЄС для державних і приватних закупівель;
Прийняття Акту прискорення промислової декарбонізації (Industrial Decarbonisation Accelerator Act), який підвищить попит на чисту продукцію з ЄС;
Запуск добровільного маркування вуглецевої інтенсивності промислових товарів, починаючи зі сталі в 2025 році, з подальшим включенням цементу;
Гармонізація методологій обліку вуглецевого сліду для підвищення прозорості на ринку.
Для реалізації Єврокомісія прийме новий Рамковий документ про державну допомогу для «Чистої промислової угоди», що спрощує схвалення заходів підтримки для проектів у галузі відновлюваної енергетики та чистих технологій. Також планується посилити Інноваційний фонд і створити Банк декарбонізації промисловості з цільовим обсягом фінансування в 100 млрд євро, фінансування якого надходитиме з Системи торгівлі викидами ЄС (EU ETS).
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) також запропонує нові інструменти фінансування, включаючи пакет підтримки виробництва мережевих компонентів, спільну програму з Єврокомісією щодо контргарантій для угод про закупівлю енергії (PPA) для малого і середнього бізнесу та створення Гарантійного фонду CleanTech в рамках програми Tech EU, що підтримується InvestEU.
Для зниження залежності від імпорту сировини та максимального використання обмежених ресурсів ЄС ініціює створення Центру критичних сировинних матеріалів для спільних закупівель на міжнародних ринках.
На додаток до фінансових інструментів Чиста промислова угода передбачає прийняття Закону про циркулярну економіку (Circular Economy Act) у 2026 році, який має прискорити перехід до циркулярних бізнес-моделей і знизити залежність від імпорту критично важливих сировинних матеріалів.
Європейська комісія також ініціює Партнерства з чистої торгівлі та інвестицій (Clean Trade and Investment Partnerships), спрямовані на диверсифікацію ланцюжків постачання та захист європейської промисловості від недобросовісної конкуренції.
https://commission.europa.eu/document/download/9db1c5c8-9e82-467b-ab6a-905feeb4b6b0_en
Поділитися