Стрілка компаса збилася: в ЄС представлені проекти щодо спрощення регулювання у сфері сталого розвитку

Андрій Гонта, директор ТОВ "БФСЕ ГРУП"

В ЄС представлені проекти щодо спрощення регулювання у сфері сталого розвитку

Європейська комісія представила законодавчі пропозиції, спрямовані на зниження тягаря зеленого регулювання. Пропозиції представлені в розвиток дорожньої карти «Компас конкурентоспроможності для ЄС», опублікованої Єврокомісією 29 січня 2025 року.

Пропозиції оформлені двома пакетами — Omnibus I та Omnibus II (omnibus — пакет законів, що затверджуються в рамках єдиного голосування).

Пакет Omnibus I

Проект передбачає внесення поправок до Директиви про звітність у сфері корпоративної стійкості (CSRD), Директиви про належну обачність у сфері корпоративної стійкості (CSDDD), Делегованого регламенту про Таксономію, а також до Регламенту про Механізм коригування вуглецевих кордонів (CBAM).

Пакет заходів покликаний зробити звітність про сталий розвиток більш доступною та ефективною, спростити комплексну перевірку компаній, зміцнити механізм коригування транскордонного вуглецевого регулювання та максимізувати можливості європейських інвестиційних програм:

– Кількість підприємств, що підлягають обов'язковим вимогам звітності про сталий розвиток, буде скорочено приблизно на 80%, за рахунок виключення зі сфери охоплення великих підприємств з чисельністю співробітників до 1000 осіб та котированих МСП;

– Комісія пропонує добровільний стандарт для підприємств, які не підпадають під обов'язкові вимоги щодо звітності про сталий розвиток, заснований на стандарті VSME Європейської консультативної групи з фінансової звітності (EFRAG);

– Обмеження ланцюжка створення вартості буде розширено на всі підприємства з чисельністю співробітників до 1000 осіб, а не тільки МСП, як на даний час;

– Скасування галузевих стандартів звітності;

– Замість стандартів сталого розвитку до 2026 року Єврокомісія випустить цільові «керівні принципи» сталого розвитку;

– Вводиться режим добровільного розкриття показників обороту, капітальних та операційних витрат для великих підприємств з більш ніж 1000 співробітників та оборотом понад 50 млн євро, або балансом понад 25 млн євро, чия діяльність відповідає або частково відповідає Таксономії ЄС;

– Таксономія ЄС буде обов'язковою тільки для компаній з виручкою понад 450 млн євро;

– Змінено формулу розрахунку коефіцієнта зелених активів (GAR) для банків;

– Спрощені критерії «Не завдавай значної шкоди» (DNSH);

– Великі корпорації не можуть вимагати необмежених даних ESG від дрібних постачальників;

– Положення про цивільну відповідальність в масштабах ЄС скасовані — справи тепер розглядатимуться відповідно до національного законодавства.

Ключові зміни, запропоновані Єврокомісією в CSDDD, включають відстрочку застосування директиви на рік для великих компаній до липня 2028 року, вимогу повної комплексної перевірки тільки на рівні прямих ділових партнерів, якщо тільки у компанії немає достовірної інформації про несприятливі наслідки вниз по ланцюжку створення вартості, і скорочення частоти моніторингу ефективності комплексної перевірки з щорічної до раз на 5 років. Нова пропозиція CSDDD також вводить обмеження на основі VSME на інформацію, яка може бути запитана у малих компаній, і додає інші заходи для полегшення тягаря для компаній, такі як скасування зобов'язання припинити ділові відносини як крайній захід.

Найбільш значною зміною CBAM, оголошеною Єврокомісією, є введення нового порогу, що виключає 90% імпортерів зі сфери дії регулювання. Однак, незважаючи на виключення близько 182 000 імпортерів, Єврокомісія заявила, що понад 99% викидів, як і раніше, будуть охоплені CBAM. Нові пропозиції також включають спрощення щодо розрахунку викидів та інших вимог до звітності.

Пакет Omnibus
Пакет Omnibus II

Проект передбачає внесення поправок до ряду регламентів ЄС, що відносяться до різних фінансових інструментів і програм підтримки розвитку економіки, інвестицій та фінансування інновацій.

Серед них регламенти про Європейський фонд стратегічних інвестицій (EFSI), про програму стимулювання інвестицій у сталий розвиток, цифрову економіку, соціальну інфраструктуру та інновації InvestEU, про програму ЄС з досліджень та інновацій на період 2021-2027 років Horizon Europe та програму фінансування інфраструктурних проектів у сфері транспорту, енергетики та цифрового зв'язку Connecting Europe Facility (CEF).

Основна мета пакету Omnibus II — скоротити адміністративний тягар на 25% і на 35% для малого і середнього бізнесу до 2029 року. Спрощення звітності пропонується для учасників програм підтримки інвестицій InvestEU, Європейського фонду стратегічних інвестицій (EFSI) та інших застарілих програм. Спрощення звітності має заощадити близько 350 млн євро.

Друга мета пакету Omnibus II — підвищення розміру гарантійного покриття стратегічних інвестицій ЄС на 2,5 млрд євро в поточному періоді фінансування, що сприятиме мобілізації додаткових приватних і державних інвестицій в розмірі близько 25 млрд євро для трьох застарілих програм (EFSI, CEF Debt Instrument і InnovFin Debt Facility).

Єврокомісія заявила, що, за її очікуваннями, нові пропозиції дозволять компаніям заощадити близько 6,4 млрд євро на адміністративних витратах на рік, включаючи 4,4 млрд євро за рахунок змін у CSRD.

Повідомляється, що найближчим часом обидва пакети — Omnibus I і Omnibus II — будуть представлені для розгляду в законодавчі органи ЄС — Європейський парламент і Раду ЄС.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_614

https://commission.europa.eu/publications/omnibus-i_en

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами