SHELL про кліматичні претензії: "Це шкідливо!"

SHELL про кліматичні претензії Це шкідливо!

Щорічні збори акціонерів нафтового гіганта SHELL, що відбулися в травні в Лондоні, ледь не були зірвані кліматичними активістами, які звинувачували компанію в небажанні активніше скорочувати викиди CO2.
Якщо в попередні роки керівництво могло не звертати увагу на подібні інциденти, то зараз до протестувальників приєдналися і акціонери, серед яких найбільші європейські керуючі активами.У день проведення щорічних зборів акціонерів SHELL було зрозуміло, що це не той випадок, коли переважна більшість інвесторів підтримує політику топ-менеджменту та ради директорів, і звітні збори - просто формальність.

Перед входом до будівлі група протестувальників з плакатами "Прибуток SHELL вбиває" і "Ваша жадібність вбиває людство" намагалася заблокувати прохід. Протест виявився не лише вуличним: невдовзі після початку засідання до залу ввірвалися кліматичні активісти і спробували заблокувати сцену, на якій перебували генеральний директор SHELL Ваель Саван і члени ради директорів компанії. Лише згодом службі безпеки вдалося взяти ситуацію під контроль і звільнити зал від протестувальників.Проте критиків політики SHELL виявилося достатньо і серед акціонерів. Одним з ключових питань порядку денного стало розгляд резолюції, що закликала SHELL привести свої середньострокові цілі зі скорочення викидів вуглекислого газу у відповідність до Паризької кліматичної угоди, включно з викидами від палива, що спалюється споживачами. Резолюцію подали екоактивісти Follow This, її підтримала група з 27 інвесторів, під управлінням яких перебувають активи на суму близько 4 трильйонів доларів.Резолюцію підтримали найбільший в Європі керуючий активами Amundi, британська HSBC Asset Management, а також голландські пенсійні керуючі MN і PGGM, які очолюють взаємодію з SHELL від імені найбільшої у світі групи інвесторів, орієнтованих на захист клімату, Climate Action 100+.

Ваель Саван закликав акціонерів проголосувати проти резолюції Follow This, заявивши, що вона "шкідлива для навколишнього середовища", "шкідлива для наших клієнтів", "шкідлива для вас як акціонерів" і "шкідлива для управління".В результаті на підтримку резолюції виступили лише 18,6% акціонерів. Примітно, що з закликом голосувати проти неї напередодні зборів виступив найбільший у світі державний фонд добробуту норвезький Norges Bank Investment Management (NBIM). Як випливає з обґрунтування, опублікованого на сайті фонду, стратегія енергетичного переходу SHELL змінилася під керівництвом нового генерального директора (Саван очолив SHELL у січні 2023 року), проте політика компанії "достатньою мірою зберігає основні компоненти плану переходу, узгодженого з цілями Паризької угоди, а також з очікуваннями Norges Bank Investment Management щодо зміни клімату". Водночас фонд закликав SHELL розкрити додаткову інформацію про стратегію, яка могла б зменшити невизначеність щодо напрямку діяльності компанії в середині 2030-х років.

"Акціонери SHELL рішуче підтримали нашу стратегію, спрямовану на створення більшої вартості при менших викидах, оскільки ми прагнемо стати енергетичним підприємством з нульовим рівнем викидів до 2050 року", - сказав Ваель Саван після зборів.
SHELL

Зі свого боку, засновник групи Follow This Марк ван Баал заявив, що "керівництво компанії хоче продовжувати використовувати бізнес-модель перетворення вуглеводнів на нафтодолари... Вони не хочуть виходити зі своєї зони комфорту, тому що не знають, як отримувати прибуток за допомогою екологічно чистої енергії". Марк ван Баал додав, що компанія "не може продовжувати ігнорувати" інвесторів, які підтримали резолюцію. Результат підтримки майже 19% він назвав бунтом, оскільки зазвичай "99% акціонерів голосують разом з керівництвом".

Дійсно, незважаючи на підтримку більшої частини акціонерів, для SHELL все ще зберігаються серйозні ризики в частині її кліматичної політики. На тих же зборах 21,8% акціонерів компанії висловилися проти оновленої екологічної стратегії SHELL, затвердженої у березні. Нові цілі зі скорочення викидів виявилися менш амбітними, ніж були раніше. Так, компанія заявила, що має намір знизити чисту вуглецеву інтенсивність своєї енергетичної продукції на 15-20% до 2030 року в порівнянні з рівнями 2016 року (раніше передбачалося скорочення на 20%). SHELL також відмовився від проміжної мети на 2035 рік, водночас підтвердивши план щодо скорочення викидів до нуля до 2050 року.

Разом з тим компанія представила нову "амбіцію" скоротити загальні викиди від нафтопродуктів, таких як бензин і авіаційний гас, що продаються споживачам, на 15-20% до 2030 року в порівнянні з 2021 роком.
П'ята частина акціонерів, яка не підтримала SHELL у її кліматичних цілях, хоча і не вплине на перегляд планів, додає керівництву компанії нові складнощі. Згідно з британським кодексом корпоративного управління, принаймні 20% голосів "проти" з будь-якого питання порядку денного зборів акціонерів вимагають від SHELL пояснити, як вона має намір проконсультуватися з акціонерами щодо їхньої думки та представити звіт протягом шести місяців.
шел
Якщо акціонери можуть тиснути на SHELL лише в рамках щорічних зборів, то захисники навколишнього середовища та кліматичні активісти роблять це постійно через суди. У 2021 році в рамках знакової кліматичної справи суд у Нідерландах постановив SHELL скоротити викиди вуглекислого газу на 45% до 2030 року в порівнянні з 2019 роком, прагнучи змусити компанію привести свої бізнес-плани у відповідність до цілей Паризької угоди за позовом екологічної групи Milieudefensie, до якої приєдналися кілька некомерційних організацій та тисячі жителів країни. У квітні цього року суд почав розглядати апеляцію SHELL, рішення за якою очікується не раніше осені.

Паралельно SHELL є фігурантом ще 24 кліматичних позовів, поданих до компанії по всьому світу, йдеться в її річному звіті за 2023 рік. Оцінка потенційної шкоди від цих претензій у документі висловлена розпливчасто. "Керівництво вважає, що результат цих справ має бути вирішений у порядку, сприятливому для SHELL, але залишається високий ступінь невизначеності щодо остаточного результату цих позовів, а також їх потенційного впливу на майбутні операції, доходи, грошові потоки та фінансовий стан SHELL ", - визнають у компанії.

https://www.shell.com/investors/shareholdermeetings/_
jcr_content/root/main/section/simple/text.multi.stream/1716377877148/1b90dc20e02997b92b2c27a7142f26de286c70f6/2024-rns-agm-voting-resultsannouncement.
pdf
https://www.shell.com/investors/shareholdermeetings/_
jcr_content/root/main/section/simple/text.multi.stream/1714564561778/e92220b7ea29d7000ffdb031c343b275181d5bdd/shell-energy-transition-strategy-2024.pdf
https://reports.shell.com/annual-report/2023/consolidated-financial-statements/notes/legal-proceedings.html?tabc=1e1
https://www.nbim.no/en/responsible-investment/voting/our-voting-records/meeting?m=1819213
https://www.reuters.com/sustainability/climate-energy/shell-shareholders-reject-investor-climate-resolution-2024-05-21/
https://www.cnbc.com/2023/05/23/oil-giant-shell-braces-for-shareholder-revolt-over-climate-plans.html
https://www.ft.com/content/61e21e75-1f05-43fb-9e20-8ef542b93dca

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами