Гарантії походження — ключовий та найбільш перспективний інструмент підтримки розвитку відновлюваної енергетики.

Це єдиний європейський інструмент, що дозволяє споживачам відстежувати походження енергії й робити активний свідомий вибір сталого розвитку.
На відміну від багатьох інших інструментів підтримки сталого розвитку та зеленої трансформації, це ринковий інструмент, а завдяки єдиному Європейському ринку та Асоціації органів емітентів (AIB) гарантії походження можуть торгуватися за межами країни походження таких електронних документів у Європі.
Європейська директива RED II (№ 2018/2001 від 11/12/2008 щодо стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел) визначила зобов’язання запровадити механізм гарантій походження для реалізації політики зеленої трансформації.
Використання гарантій походження дозволяють європейським бізнесам підтверджувати використання чистої енергії, й таким чином — слідувати нормам ЄС щодо кліматичних цілей декарбонізації, підтверджувати корпоративну відданість цілям сталого розвитку, залучати зелене фінансування тощо.
Пунктом 11 статті 9 Директиви RED ІІ визначено "Держави-члени не повинні визнавати гарантії походження, видані третьою країною, за винятком випадків, коли ЄС уклав угоду з цією третьою країною про взаємне визнання гарантій походження, що видані у ЄС, та сумісних систем гарантій походження, встановлених у цій третій країні, і лише тоді, коли існує прямий імпорт чи експорт енергії".
Тому, з одного боку, створення регіонального хабу — єдина поточна можливість експорту гарантій походження. З іншого боку, надважливою є організація роботи зі внесення відповідних змін до законодавства ЄС, які б відкрили можливість вільного обігу українських гарантій походження в Європі.

У цьому контексті одним з індикаторів є співпраця з Асоціацією органів емітентів (AIB), що об’єднує 34 оператори європейських систем сертифікації з 27 країн, які є уповноваженими компетентними органами з видачі гарантій походження.
Саме за допомогою хабу цієї асоціації здійснюється більшість операцій з міждержавної передачі гарантій походження в ЄС.
AIB розробляє, використовує та пропагує стандартизовану Європейську систему сертифікації енергії EECS, що забезпечує надійний обіг гарантій походження різних енергоносіїв. Схема для електроенергетики працює майже два десятиліття, газова схема була додана в листопаді 2019 року.
Важливою віхою такої взаємодії стало набуття Держенергоефективності статусу спостерігача в AIB.
Такий статус відкриває можливості постійного обміну інформацією щодо механізмів впровадження гарантій походження, розв'язання технічних питань щодо інтеграції українського та європейських реєстрів, після підписання міжнародного договору вихід на європейський ринок гарантій походження, спрощення міждержавного обігу гарантіями походження тощо.
Країни-члени AIB, емітенти гарантій походження електричної енергіїВарто зазначити, що у межах AIB у 2018 році обіг сертифікатів становив близько 600 млн гарантій походження (600 ТВт*год). У 2019 році — близько 700 млн гарантій походження (700 ТВт*год), а у 2021 році — 835 млн гарантій походження (835 ТВт*год). Загалом, ринок гарантій походження зростав щороку приблизно на 10%.
У 2022 році, за попередніми даними, було видано понад 800 млн гарантій походження (понад 800 ТВт*год).
Ціна гарантії походження є вільною: вона не встановлюється спеціальними органами, не нав'язується згори, а визначається ринковими силами, тобто залежить від ринкового попиту для кожного виду енергії з відновлюваних джерел.
Протягом 2021 року середня ціна гарантій походження на енергію з ВДЕ коливалася від 0,10 євро до 1,06 євро за 1 МВт*год.
З початку 2022 року спостерігалося стрімке зростання вартості гарантій походження — від 2 євро до майже 10 євро за 1 МВт*год. На кінець 2022 року ціна становила близько 6 євро за 1 МВт*год.
Середня вартість гарантії походження станом на 28.01.2023 – 7,30 євро за 1 МВт*год.
Щодо потенціалу України, то у 2022 році обсяг енергії, на який потенційно можна було б видати гарантії походження електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел, склав 19,2 ТВт*год.
Зрозуміло, що на обсяги виробництва чистої енергії сильно вплинула терористична агресія росії, й після нашої перемоги обсяги потенційної бази для видачі гарантій походження суттєво зростуть.
У 2030 році, відповідно до проєкту Національного плану дій з відновлюваної енергетики до 2030 року, обсяг енергії, на який може бути видано гарантію походження електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел, збільшиться у 2 рази та складе 44,2 ТВт*год.
Потенційну ємність ринку українських гарантій походження енергії важко оцінювати та прогнозувати. Окрім обсягів виробництва вони будуть залежати від вартості гарантій, яка буде встановлюватися ринком.
Головним фактором такої вартості буде довіра — як до самих гарантій, так і до механізму їх видачі та обігу. Якщо зробимо все правильно, то й результат буде дуже солідний.
У 2023 році, після прийняття відповідного Закону, Держенергоефективності має потенціал практичного запровадження прозорого та якісного реєстру гарантій походження електричної енергії.
Ми вже маємо для цього достатньо і напрацювань, і інституційної спроможності та компетенції, які є унікальними для України.
Головне — забезпечити послідовність та системність державницьких рішень на всіх рівнях формування та реалізації державної політики.
Робота навколо розробки та функціонування механізму гарантій походження матиме солідний результат для України тільки у тому випадку, якщо до такої роботи та безпосередньо до механізму реєстру гарантій походження, самих гарантій походження енергії, що виробляється в Україні, буде абсолютна довіра.
Накопичені обсяги гарантій походження за даними AIB
Тільки у такому випадку ці гарантії будуть мати реальну вартість. Тільки в такому випадку їх обіг дозволить стимулювати виробників чистої енергії, й що важливо — заохочувати використання такої енергії споживачами.
Особливу увагу треба звернути на стимулювання промислового споживання чистої енергії, яке дозволить забезпечити конкурентоспроможність української продукції на ринках ЄС, позбавить навантаження "карбонового бар'єра" CBAM.
Як результат — Україна має отримати вагомий та потужний інструмент не тільки енергетичної трансформації, але і загальноекономічного розвитку.
Очікується, що запровадження дієвої системи гарантій походження електричної енергії з ВДЕ стане суттєвим поштовхом для розвитку сектору ВДЕ в Україні та створить передумови для експорту «зеленої» електроенергії.
Окрім того, наразі розробляється низка інструментів для стимулювання розвитку розподіленої генерації електричної енергії з ВДЕ і найближчим часом очікується їх повноцінне запровадження, зокрема, це підтримка активних споживачів за механізмом самовиробництва та державна цільова економічна програма стимулювання розвитку розподіленої генерації електричної енергії з відновлюваних джерел енергії на період до 2030 року.
Динаміка вартості гарантій походження енергії з відновлюваних джерел у 2022 році Вартість цінової підтримки виробників електроенергії з ВДЕ, які продають вироблену електроенергію за «зеленим» тарифом, у 2020 році сягнула 39 033 млн грн. Окрім того, виробникам електроенергії з ВДЕ, а також біопалива, доступні низка податкових пільг.
Однак, вартість такої підтримки (у вигляді недоотриманих податкових надходжень до державного бюджету) сектору ВДЕ в останні роки не оцінювалася.
Очікується, що невдовзі запрацюють два інструменти, що сприятимуть розвитку споживання енергії власного виробництва: підтримка активних споживачів за механізмом самовиробництва та державна цільова економічна програма стимулювання розвитку розподіленої генерації електричної енергії з відновлюваних джерел енергії на період до 2030 року.
Комплексні зміни у регулюванні ринку електричної енергії запроваджують інструменти для розвитку відновлюваних джерел енергії та розподіленої генерації, стимулювання активної участі споживачів на ринку електричної енергії, однак з урахуванням обмеженості державних фінансів, які будуть спрямовуватися на такі цілі. Так, запровадження механізму гарантій походження електричної енергії з відновлюваних джерел енергії дає можливість реалізувати додаткову цінність цієї електричної енергії на ринкових умовах. Очікується, що зміни, спрямовані на розв’язання проблемних питань у секторі ВДЕ, матимуть позитивний ефект для галузі.
Поділитися