Звітування щодо ESG

ESG та сталий розвиток

Що таке ESG? Особливості та переваги для бізнесу

Звітування щодо ESG
Вячеслав Грабовський, нафтогазовий аналітик Ньюфолк НКЦ
 
Місія

Значення сталого розвитку у бізнес середовищі з кожним роком зростає. Все більше учасників ринку усвідомлюють важливість сталого розвитку для своєї діяльності. Українські компанії також перебувають під впливом цієї глобальної тенденції змін і рухаються в напрямку досягнення сталого розвитку, встановлюючи для цього низку необхідних заходів і дотримуючись їх.

Цей розділ покликаний наблизити застосування принципів сталого розвитку у господарській діяльності та допомогти компаніям краще розуміти значення екологічних, соціальних та управлінських факторів і ризиків (ESG) для запровадження сталих практик ведення бізнесу.


Цілі ESG

  1. Відкрити українським підприємцям шлях для реалізації ESG
  2. Надати інструментарій для оцінки готовності компанії до ESG
  3. Популяризувати в Україні культуру ведення бізнесу із застосуванням екологічних, соціальних та управлінських підходів
Історія принципів сталого розвитку та ESG


Історія принципів сталого розвитку та ESG

Сучасний світ давно замислюється про те, який спадок ми залишимо майбутнім поколінням. Саме ці міркування призвели до появи нових ініціатив, що лягли в основу ідеї сталого розвитку. Фактично, сталий розвиток спонукає до розвитку, який задовольняє потреби сучасного покоління без шкоди для можливості майбутніх поколінь задовольняти свої власні потреби.

Про сталий розвиток було офіційно заявлено у вересні 2015 року після затвердження на Саміті ООН 17 цілей сталого розвитку (ЦСР), які набули чинності в січні 2016 року. Ці ЦСР, відомі також як Глобальні цілі, — це всесвітній заклик до дій, спрямованих на вирішення різноманітних глобальних проблем, і, серед іншого, прагнення до викорінення бідності й нерівності, захисту навколишнього середовища та сприяння миру і процвітанню для всіх. ЦСР є складними та взаємопов’язаними, а всі разом вони спрямовані на те, щоб забезпечити баланс трьох вимірів сталого розвитку, а саме економічного, соціального й екологічного.

Враховуючи ці взаємопов’язані проблеми, компанії все частіше інтегрують практики сталого розвитку у свою діяльність. З розвитком відповідального інвестування екологічно відповідальні компанії, які працюють відповідно до принципів ESG та враховують ризики ESG, приваблюють більше інвесторів. Реальні показники сталості компанії можна оцінити за допомогою кількісних і якісних принципів і показників ESG.

Абревіатура ESG розшифровується як екологія (Environmental), соціальний розвиток (Social) та корпоративне управління (Governance) і вказує на те, як організації чи підприємства працюють із ризиками та впливами своєї діяльності в цих трьох напрямках. Те, як організації ідентифікують, вимірюють, оцінюють такі ризики та впливи, керують ними і звітують про них, може бути використано різними зацікавленими сторонами й акціонерами (включно з інвесторами та громадськістю), щоб оцінити, чи працюють вони відповідно до соціальних та екологічних стандартів і якою мірою дотримуються їх.

Компанії, які дотримуються сталого розвитку та запроваджують ESG, краще управляють ризиками, ефективніше використовують можливості розвитку та демонструють кращі фінансові результати у середньостроковій і довгостроковій перспективі.

ESG фактори — це інформація, що викладена у певний спосіб про екологічні, соціальні та управлінські впливи компанії, та яка надає можливість оцінити рівень сталості розвитку підприємства.
До екологічних факторів ESG відносять вплив діяльності компанії на довкілля, зокрема рівень викидів CO2, вплив на земельні і водні ресурси, поводження з відходами від господарської діяльності підприємства, вплив на біорозмаїття тощо.

Зміна клімату загрожує сільськогосподарській діяльності, особливо зміна режиму опадів, ерозія ґрунту, раптові повені й екстремальні погодні явища. Саме тому планування кліматичних ризиків є критично важливим для сільськогосподарської діяльності.

Ключові питання ESG щодо соціальної сфери стосуються умов праці, поваги і захисту прав людини на підприємстві, рівних можливостей кар’єрного зростання, налагодження співпраці з громадами, на території яких розташоване підприємство тощо.

Щодо управлінських факторів ESG, перш за все, мова йде про ділову репутацію бізнесу, ефективність управління та прозорість діяльності компанії.


ESG фактори та ризики діяльності 
компанії

1. Екологічні

ESG фактори та ризики діяльності компанії

Ступінь впливу на земельні ресурси
Це стосується впливу діяльності компанії на земельні ресурси, включаючи занадто велику кількість тварин, що перебувають для випасання на одній земельній ділянці (надмірне випасання худоби), вирубка лісу (дефористація) та зміни цільового призначення земельної ділянки, використання хімічних добрив та засобів захисту рослин тощо. Стале управління земельними ресурсами за допомогою прийняття кращих практик пом’якшить негативні наслідки.

Ступінь впливу на водні ресурси
Це стосується впливу діяльності компанії на водні ресурси, включаючи використання води (кількість використаної води) та якість відведеної води. Стале використання водних ресурсів через застосування кращих практик зменшить негативні наслідки на водні ресурси.

Охорона біорізноманіття
Сільське господарство має великий вплив на біорізноманіття та одночасно залежить у значній мірі від природних біологічних ресурсів. Тому захист біорізноманіття є важливим для сільського господарства. Запровадження заходів, таких як зменшення використання мінеральних добрив та хімічних засобів захисту рослин, або ландшафтні.

Декарбонізація
Декарбонізація означає процес зниження викидів парникових газів (ПГГ) у діяльності компанії шляхом поліпшення способів застосування процесів та використання ресурсів.

Поводження з відходами виробництва
Це стосується практик управління відходами сільського господарства, в тому числі їхньої переробки. До цих відходів включають рештки сільськогосподарських культур та відходи продукції тваринництва, а також інші тверді або небезпечні відходи (наприклад, упаковки ризикованих матеріалів або хімічні відходи). Управління та застосування кращих практик матиме позитивний вплив на зниження негативних наслідків та більшої економічної користі.

2. Соціальні

Управління людськими ресурсами

Управління людськими ресурсами
Ці практики стосуються угод та взаємодії з працівниками, які допомагають приваблювати, мотивувати та утримувати працівників у сільськогосподарській галузі; такі практики можуть включати, наприклад, політику компенсації (зарплата / заробітна плата) та пільг, навчання та використання зворотного зв'язку.

Охорона праці на виробництві
Оскільки працівники є в зоні ризику різноманітним небезпекам, заходи з охорони здоров'я та безпеки на робочому місці є дуже важливими, щоб забезпечити захист працівників – наскільки це можливо – від професійних захворювань та нещасних випадків на робочому місці.

Співпраця з партнерами та клієнтами
Співпраця з партнерами, клієнтами та зацікавленими сторонами в рамках спільних партнерств може покращити та збільшити продуктивність ланцюжка постачання компанії, підтримати бізнес у виконанні вимог законодавства, отримати доступ до нових ринків та технологій, збільшити прибуток та сприяти стійкішому та сильнішому ланцюжку доданої вартості.

Співпраця з місцевими громадами
Співпраця з місцевими громадами може збільшити продуктивність та врожайність, допомогти бізнесу увійти до нових ринків та отримати постачання ресурсів за нижчими цінами. Це також сприяє поліпшенню благополуччя населення та економічному розвитку сільських громад.

Повага до прав людини, рівності та расової різноманітності
Це стосується політики та практик компанії з метою забезпечення поваги до прав людини на робочому місці та просування різноманітності, справедливості (рівності) та інклюзії всіх працівників.

Політика соціальної відповідальності
Це стосується політики компанії щодо впровадження практик корпоративної соціальної відповідальності, які спрямовані на позитивний вплив діяльності компанії на суспільство, навколишнє середовище та економіку. Цей документ пояснює, як бізнес впроваджує ці фактори у свою щоденну діяльність та зовнішні стосунки і практики. Це виходить за межі того, що компанії повинні звітувати згідно з законодавством або бізнес-регулюванням.

3. Управлінські

Управління ризиками

Ділова репутація

Це стосується того, як компанію бачить громадськість, включаючи працівників, споживачів, постачальників та інвесторів. Це включає у себе думки про продукти або послуги компанії, те як компанія взаємодіє зі своїми працівниками, її відносини з навколишнім середовищем тощо.

Ефективність керівництва
Це стосується того, наскільки добре менеджери компанії можуть використовувати ресурси компанії (працівники, час та фінанси) для досягнення цілей та які є їхні результати.

Управління ризиками
Це стосується процесу ідентифікації та контролю ризиків або загроз бізнесу компанії. Ефективне та міцне управління ризиками зменшить їхній негативний вплив.

Прозорість діяльності компанії
Прозорість означає відкрите, пряме та чесне спілкування між компанією та її працівниками і зовнішніми зацікавленими сторонами. Прозорість зміцнює відповідальність компанії та допомагає збудувати довіру між керівництвом та працівниками.

Одним із найважливіших кроків для компанії у процесі впровадження принципів ESG є виявлення та оцінювання ризиків і факторів ESG, що стосуються відповідної компанії, а також суспільства й довкілля загалом. Це також включає ті фактори ризику ESG, які можуть мати прямий або непрямий вплив на операційну діяльність компанії та її зацікавлених сторін.

Загалом, вплив — це наслідки діяльності компанії для економіки, довкілля та суспільства, що може, своєю чергою, вказувати на її внесок (позитивний чи негативний) у сталий розвиток. Водночас ризики ESG — це ризики, які є похідними від факторів ESG і можуть негативно вплинути на організацію, особливо якщо вони стають фінансово обтяжливими.

Відповідні фактори ESG визначаються та підтверджуються компанією разом із зацікавленими сторонами шляхом виконання оцінки їх суттєвості. Цей процес може допомогти компанії визначити пріоритетні аспекти ESG, які є суттєвими для її діяльності.

Фактори, впливи та ризики ESG слугуватимуть основою для визначення ESG-стратегії компанії, встановлення цілей і завдань, визначення ключових показників ефективності (КПЕ) та показників для контролю, а також визначення інформації про ESG, яка підлягає звітності (розкриттю).


Подорож ESG: як реалізувати ESG в бізнесі? Покроковий путівник

Застосування ESG варто розуміти передусім як шлях компанії до інтеграції екологічних, соціальних та управлінських факторів у свою стратегію та виробничі процеси. Це передбачає реалізацію кількох важливих стратегічних та операційних кроків, зокрема визначення ключових ризиків і впливів ESG та встановлення цілей ESG.

Дорожня карта впровадження ESG в бізнесі
Дорожня карта впровадження ESG в бізнесі3
Дорожня карта впровадження ESG в бізнесі2

Рейтинг ESG

Що таке рейтинг ESG?


Рейтингові агентства, що працюють з ESG, надають компаніям цільові орієнтири щодо ефективності їхніх зусиль стосовно ESG, вимірюючи довгострокову стійкість до екологічних, соціальних та управлінських ризиків і можливостей. Участь компаній в рейтингах ESG може допомогти їм підвищити свою прозорість і є засобом демонстрації зусиль в екологічній, соціальній та управлінській сферах. Останній пункт, своєю чергою, може посприяти поліпшенню відносин з акціонерами, збільшенню обсягу інвестицій, отриманню доступу до капіталу за нижчою ціною та допомогти у прийнятті стратегічних рішень.

Рейтингові агентства виконують свої функції через напрацювання глибокого розуміння чинників ESG і співвіднесення їх із даними компанії; зазвичай рейтинг присвоюється у вигляді цифр або літер. Цей рейтинг адаптують до сектора діяльності компанії шляхом узагальнення та зважування даних. Охоплення рейтингу не обмежується самими компаніями та може включати акції, цінні папери з фіксованим доходом, біржові інвестиційні фонди та країни. Рейтинги ESG набувають усе більшого значення для інвесторів, оскільки високі рейтинги співвідносяться з інвестиційною вартістю компанії та нижчим ризиком і таким чином стимулюють компанії брати участь у ESG і підвищувати свій рейтинг.

Хоча методології рейтингових систем відрізняються, а дані, що використовуються для формування рейтингу, варіюються залежно від агентства, стандартний процес можна коротко описати так: дані, що стосуються компанії (внутрішні та зовнішні), збираються, аналізуються та співвідносяться з рейтинговою системою, яка застосовує зважування до показників ESG. Потім цей рейтинг застосовується з урахуванням специфіки конкретного сектора.

У межах сільськогосподарської галузі рейтинг ESG передусім стосується екологічних ризиків і можливостей, які є частиною глобального харчового ланцюжка. Сільськогосподарські компанії, як правило, оцінюють за суттєвими елементами ESG, пов’язаними з викидами, стоками й відходами, а також впливом їхньої продукції/послуг на довкілля. Однак для галузі не визначена загальна система, тому елементи ESG можуть залежати від підсектора.

Що таке рейтинг ESG

Яке рейтингове агентство ESG обрати?

Як і у випадку систем і стандартів звітності, рейтингові агентства не мають спільної системи або системи, тому ринок цих послуг є фрагментованим — на ньому існує понад 40 рейтингів і 150 ранжувань. Відсутність стандартизованої методології для визначення рейтингу ускладнює порівняння компаній, оцінених різними агентствами. Унаслідок непослідовного оцінювання ефективності для тієї самої компанії, що звертається до кількох різних рейтингових агентств, можуть бути визначені різні рейтинги, особливо якщо використовуються різні дані й методи зважування. Однак загалом агентства можна згрупувати в три категорії залежно від обсягу охоплення даних (даних, які вони зіставляють із показниками ESG):

Постачальники фундаментальних даних: ці постачальники зосереджуються на використанні загальнодоступних необроблених даних зі звітів і вебконтенту (наприклад, Bloomberg, Refinitive).
Постачальники комплексних даних: вони зосереджуються на поєднанні загальнодоступних і пропрієтарних анкетних даних, а також на внутрішньому аналізі, що охоплює всі аспекти ESG (наприклад, MSCI, Sustainalytics).
Постачальники спеціалізованих даних: ці постачальники зосереджуються на поглиблених контекстуалізованих даних, що охоплюють ширший спектр більш ніж одного аспекту ESG, надаючи більш детальний аналіз кожної теми (наприклад, CPD, TruCost).

Нижче наведено деякі з найвідоміших рейтингових організацій:

Bloomberg
Набір даних ESG компанії Bloomberg пропонує показники ESG та результати розкриття інформації для понад 11 800 компаній у понад 100 країнах для 410 000 активних цінних паперів. Продукт включає звітні дані та похідні коефіцієнти, а також точки даних за секторами та країнами.

Refinitive
Refinitiv пропонує стандартизовані точки даних ESG (понад 450) й аналітику (понад 70) для майже 80 % світового ринку на основі оприлюднених даних компаній і 210 країн. Refinitiv має на меті створити стандартну для галузі базу даних, яка відображає офіційно розкриту інформацію компаній щодо показників ESG.

MSCI
Рейтинги ESG фонду MSCI призначені для вимірювання характеристик ESG базових холдингів фонду, що дає змогу ранжувати або перевіряти взаємні фонди та біржові інвестиційні фонди за шкалою рейтингів від AAA до CCC. MSCI ефективно використовує Рейтинги ESG MSCI для понад 8 500 компаній (приблизно 14 000 емітентів, включно з дочірніми компаніями) і понад 680 000 акцій та цінних паперів із фіксованим доходом у всьому світі.  

Sustainalytics, S&P TruCost

Звітність ESG . Що таке звітність ESG?

Звітність ESG або звітність щодо сталого розвитку — це коли компанії публікують (розкривають) інформацію про ефективність своєї діяльності та її вплив на аспекти ESG. Звітність може стати для компанії інструментом, що дає змогу краще зрозуміти її вплив і ризики та ефективніше керувати ними, успішно користуватися новими можливостями й вирішувати певні проблеми, щоб стати лідером у напрямку сталого розвитку. Вона також дає змогу компанії забезпечити більшу прозорість щодо ризиків і можливостей, з якими вона стикається, і демонструвати зацікавленим сторонам та громадськості свою відданість принципам сталого розвитку.

Що таке звітність ESG

Системи, стандарти звітності та рекомендації щодо звітності — це загальновживані терміни для опису процесів і документів, розроблених ініціативами, установами, органами, що встановлюють стандарти, і законодавцями, мета яких — допомогти організаціям визначити, оцінити свої чинники ESG та звітувати про них. Хоча системи звітності іноді також називають стандартами, між ними існують концептуальні відмінності. Однак системи та стандарти доповнюють одні одних і призначені для спільного використання.

Система звітності зосереджена на аспектах звітності, надає вказівки, засновані на принципах, щодо способу структурування інформації, її підготовки, а також того, які теми охоплюються. Система визначає напрямок, але вона не є методом впровадження ESG.
Стандарти звітності містять конкретні, детальні й відтворювані вимоги щодо того, про що слід звітувати за кожною темою ESG, включно з показниками для вимірювання успішності впровадження.

Нижче наведено деякі провідні системи звітності про сталий розвиток та їхні ключові характеристики:

Глобальна ініціатива зі звітності (GRI): охоплює універсальні, галузеві й тематичні стандарти, зокрема всі аспекти ESG (GRI 13 була запущена у 2022 році й зосереджується на сільському господарстві, аквакультурі та рибальстві).

Рада з міжнародної інтегрованої звітності (IIRC): Система міжнародної інтегрованої звітності (IRF) охоплює всі аспекти ESG.

Рада стандартів бухгалтерського обліку сталого розвитку (SASB): 77 галузевих стандартів, що охоплюють усі аспекти ESG.

Проєкт з розкриття інформації про викиди вуглецю (CDP): Глобальна система розкриття екологічної інформації, зосереджена на аспекті екології (E); розглядає екологічні проблеми, викиди вуглецю, використання води й вирубку лісів.

Рада зі стандартів розкриття кліматичних даних (CDSB): зосереджена на аспекті екології (E) й охоплює інформацію про довкілля та зміну клімату. Із 2022 року CDSB консолідована в межах Фонду МСФЗ й більше не видаватиме жодних стандартів.

TFCD від Ради з фінансової стабільності: цільова група з розкриття фінансової інформації, пов’язаної з кліматом, з основною увагою до зміни клімату. Ці керівні принципи можна застосувати до будь-якої системи ризиків ESG.

Управління Верховного Комісара ООН з прав людини: Керівні принципи Організації Об’єднаних Націй з питань бізнесу та прав людини (UNGP). Зосереджені на аспекті соціального розвитку (S).

ОЕСР: Рекомендації ОЕСР з належної перевірки щодо відповідальної ділової поведінки випливає з керівних принципів UNGP і розроблені спеціально для певних секторів.

Міжнародна соціальна підзвітність: Стандарти SA8000 зосереджені на аспекті соціального розвитку (S), охоплюють дитячу працю; примусову чи обов’язкову працю; свободу об’єднань і право на ведення колективних переговорів; проблеми дискримінації; практики дисциплінарних стягнень; робочий час і винагороду; а також системи управління.

Ініціатива з етичної торгівлі: соціальна система з основною увагою до ланцюга постачання. Найбільш актуальними для аграрного сектора є рекомендації щодо гендерної рівності та дитячої праці.

Рада з міжнародних стандартів звітності в галузі сталого розвитку: частина нещодавно створеного Фонду МСФЗ, який має на меті консолідувати наявні системи ESG. МСФЗ S1 «Загальні вимоги до розкриття інформації щодо сталого розвитку» та МСФЗ S2 «Розкриття інформації щодо клімату» перебувають на стадії розробки, їх оприлюднення очікується наприкінці 2022 року.


Перехідний період свам: строки та вимоги до звітування

Перехідний період свам. строки та вимоги до звітування

Відступи та строки модифікації

Відступи та строки модифікації ESG


Типовий графік звітування впродовж перехідного періоду СВАМ

Типовий графік звітування впродовж перехідного періоду СВАМ

• Імпортер або його представник (декларант звітності) подає звіт в Перехідному реєстрі СВАМ впродовж місяця після завершення звітного періоду;

• Після подання звіту декларант може модифікувати / вносити зміни в звіт впродовж ще
одного місяця;

• В перехідному періоді не вимагається верифікація даних щодо викидів

Сфера охоплення: моніторинг викидів впродовж перехідного періоду

Моніторинг викидів впродовж перехідного періоду


Штрафні санкції

Штрафні санкції СВАМ


СВАМ та українська СТВ

СВАМ та українська СТВ

А. ЄСТВ застосовується до третьої країни або території, або між цією третьою країною або територією та Співтовариством укладено угоду, яка повністю об’єднує ЄСТВ і СТВ третьої країни або території;

В. Ціна на викиди вуглецю, сплачена в країні походження товару, фактично стягується з вбудованих викидів парникових газів товару без будь-яких
відшкодувань / знижок, окрім тих, які також застосовуються в ЄСТВ

Які переваги для бізнесу надає застосування ESG?

Запровадження ESG безперечно сприяє зростанню фінансової вартості компанії та значно покращує можливості для її розвитку.
Які переваги для бізнесу надає застосування ESG

Важливо зазначити, що споживачі та працівники підприємств все більше прагнуть того, щоб компанії дійсно покращували управління ризиками та спрямовували ресурси в екологічні і соціальні покращення, демонстрували прозорість прийняття управлінських рішень відповідно до правил та процедур, і вони готові відповідно винагороджувати (чи карати) ті чи інші бренди. Переважна більшість як споживачів, так і працівників безперечно надаватимуть перевагу тим продуктам і їхнім виробникам, де поділяють загальні цінності сталого розвитку та ESG.

Згідно з опитуванням PWC 2021, споживачі бажають, щоб компанії відігравали ще більшу роль у прискоренні прогресу в питаннях ESG. Своєю чергою, зосередження компаній на ESG стимулює продажі споживачам та сприяє зростанню престижу робочих місць для працівників. 

Завдяки втіленню практики ESG організації та компанії зможуть
  1. покращити управління ризиками та досягти їхнього зниження
  2. успішніше управляти власними ресурсами
  3. розширити партнерську і клієнтську базу
  4. покращити доступ до фінансування
  5. відкрити нові ринки збуту.

Які переваги застосування ESG

Які переваги застосування ESG?

Доступ до нових ринків
• можливість розширити ринки збуту та вийти на нові

Залучення та утримання фахівців
• сучасні фахівці звертають увагу на умови праці, небайдужість до природи та навколишнього середовища, соціальні цінності, корпоративну культуру тощо

Доступ до нового фінансування
• доступ до нових фінансових продуктів на більш вигідних умовах
• збільшення привабливості для інвесторів
• кращі умови фінансування

Покращення практики управління
• поліпшення фінансових показників бізнесу, його прибутковості, операційної ефективності, запровадження іновацій та управління ризиками

Підвищення цінності бренду та репутації
• ефективна комунікація ESG зміцнює корпоративну репутацію, цінність бренду, лояльність клієнтів та надає доступ до нових ринків

https://business.diia.gov.ua/esg
https://metalurg.online/
https://business.diia.gov.ua/esg

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами