Балансування сонячних і вітрових електростанцій за допомогою біогазових комплексів

Юрій Епштейн, консультант біогазових проектів,

Член БАУ, член EBA

Саме вищевказані властивості спочатку визначили більш високу інвестиційну привабливість сонячних і вітрових електростанцій і обережне ставлення до біогазових.

Але, як давно відзначив давньогрецький філософ Геракліт: "Все тече, все змінюється". З розвитком сонячної та вітрової енергетики, на перший план все більше виходить їх нерівномірність і невисока передбачуваність, що вимагає розвитку дорогих компенсаторних механізмів.

Все більш важливе значення набувають "розумні мережі", системи зберігання електроенергії та балансування. Все більш вагомими і тривожними стають питання екологічної безпеки та запобігання зміни кліматичних умов.

Змінюються пріоритети, знижуються зелені тарифи, відбувається переоцінка цінностей. На тлі загального зростання енергоспоживання набувають значення не просто якість і доступність, а передбачуваність, планомірність і стійкість. Тобто ті чинники, які притаманні саме біогазовій енергетиці.

Біогазові комплекси можуть генерувати не тільки електроенергію, але і биометан. І якщо енергосистема не володіє сьогодні здатністю зберігати великі запаси електроенергії, то такою здатністю володіють газові сховища, в які можна закачувати, зберігати і відбирати в потрібний момент вироблений і очищений до необхідних параметрів біогаз.

Уявімо собі біогазовий комплекс, який має систему доочистки біогазу, підключену до газової магістралі, і, одночасно, когенераційну установку, підключену до електромереж. В Україні цього поки ніхто не робив, але часто практикується в країнах ЄС. З'являється вибір - спалювати біогаз, виробляючи з нього електричну і теплову енергію, або доочіщувати і виробляти аналог природного газу - біометан.

При цьому на другий план відходить зелений тариф і відкриваються можливості повноцінної участі в якості гравця на ринках добових продажів електричної енергії та природного газу, які сьогодні тільки зароджуються, а вже завтра стануть невідворотною реальністю.

Більш того, гібридні комплекси, що включають сонячні і / або вітрові електростанції і виробництво біогазу, можуть стати джерелами прогнозованої стабільної електроенергії, яка буде самодостатньою і яку не потрібно буде балансувати.

Звичайно, щоб це стало реальністю, потрібні додаткові поправки в ряд законів - "Про альтернативні джерела енергії", "Про ринок природного газу", "Про ринок електрічноі енергії". Потрібно ввести і узаконити поняття "гібридна електростанція" і "біометан", можливість спільної електрогенерації, або придбання електроенергії у сусіднього біогазового комплексу.

 Буде потрібно розробити необхідні технологічні рішення для синхронізації і спільної електрогенерації різними ВДЕ в енергосистему.

Все вищевказане можна вважати цілком реальним в силу наявності ряду об'єктивних і суб'єктивних факторів. До числа вирішальних можна віднести прагнення України адаптувати свої газову і енергосистему з європейськими, а також особистісні характеристики керівників Держенергоефективності та профільного Комітету Верховної Ради.

На наш погляд, саме ефективне спільне використання різних технологій відновлюваної енергетики здатне надати нового імпульсу її розвитку вже в самому найближчому майбутньому.

 

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами