Огляд новин енергетики: 13-19.01.2020

Подія тижня: Українська делегація взяла участь у 10-ій сесії Асамблеї IRENA
Українська делегація на чолі із Міністром енергетики та захисту довкілля Олексієм Оржелем відвідала провідний міжнародний захід, де було окреслено цілі подальшого розвитку відновлюваних джерел енергії у світі.
Зокрема, як повідомляє Держенергоефективності, у вступному слові генеральний директор International Renewable Energy Agency (IRENA) Франческо Ла Камера звернув увагу, що світ увійшов у нове десятиліття і потрібно прискорити розвиток відновлюваної енергетики для досягнення Цілей сталого розвитку (SDGs).
В свою чергу, Юрій Шафаренко, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності зазначив, що IRENA - це потужна міжнародна організація, до складу якої входять понад 160 країн. Україна приєдналась до Агентства у 2018 році. З огляду на значний обсяг нових потужностей ВДЕ за 2019 рік - 4500 МВт – Україна потребує експертизи з інтеграції ВДЕ та балансування енергосистеми, IRENA володіє найкращими практиками у цій галузі і може допомогти нашій країні. Юрій Шафаренко також зазначив, що під час заходу було проведено зустріч з делегацією із Казахстану. В ході зустрічі обговорили досвід країни із впровадження аукціонів, які вже дозволили знизити ціни на зелену електроенергію вдвічі з 8 до 4 євроцентів.

Зустріч тижня: Держенергоефективності із експертами Проєкту ЄС Twinning дослідили виклики та стимули для розвитку «чистої» енергетики в Україні
Серед учасників зустрічі був і представник Австрійського енергетичного агентства Ґюнтер Пауріч, який окреслив ключові критерії для збалансованого розвитку «чистої» енергетики на прикладі Австрії.
Згідно з повідомленням Держенергоефективності, пан Ґюнтер Пауріч зазначив: «У 2003 р. в Австрії почали діяти «зелені» тарифи, щоб розпочати стимулювання будівництва об’єктів «чистої» енергетики. У результаті у 2003-2006 рр. встановлено 831 МВт нових ВЕС. У наступні 5 років через зменшення «зеленого» тарифу розвиток цієї сфери фактично призупинився. У 2012 р. запроваджено новий закон щодо «чистої» електроенергетики із оновленим «зеленим» тарифом, який сприяв розвитку вітроенергетики. Станом на 2019 р. в Австрії введено вже понад 3,2 ГВт ВЕС».
«Така історія демонструє, що потрібно виважено ставитися до законодавчого регулювання розвитку сфери, особливо вже діючих проєктів. Наразі у планах Австрії – рухатися від «зелених» тарифів до ринкової моделі», - наголосив Ґюнтер Пауріч.

Рішення тижня: Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг підтримав скасування ПДВ-пільги на імпорт енергетичного обладнання для «зеленої» енергетики
Досить спірне питання для галузі, адже скасування пільги вдарить не тільки по великих девелоперах, а й по середньому та малому бізнесу, збільшивши строк окупності проєктів ВДЕ. Крім того, відсутність достатньої кількості вітчизняних виробників аналогічного обладнання не дозволяє розглядати цю альтернативу. В свою чергу, голова комітету Андрій Герус зазначив у своєму дописі у Facebook, що вигодонабувачами цієї пільги були компанії, які будували СЕС та ВЕС та запускалися по найвищих у світі зелених тарифах.
Програвали від цієї пільги українські виробники енергетичного обладнання, які сплачували все вхідне ПДВ і були у нерівних умовах у порівнянні із імпортом. Такі заводи є у Вінниці, Краматорську тощо. Також український державний бюджет недоотримував біля 10 млрд грн у 2019 році.


#3_ЕнергоДжерела_13-19.01.2020-1_page-0001

Поділитися

Підписатися на наші оновлення

Знаходьте нас тут

Зв'яжіться з нами